پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

دسترسی های اپلیکیشن هنگام نصب و نکاتی مهم آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

خبر آی‌سی‌تی – دسترسی های اپلیکیشن هنگام نصب و مجوزهایی که در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد، می‌تواند موجب سوءاستفاده شود و با در اختیار داشتن اطلاعاتی از جمله فهرست مخاطبان و تصاویر دوربین، مسائل نقض حریم امنیتی ایجاد کند، بنابراین لازم است پیش از نصب اپلیکیشن‌ها، بررسی کرده و ببینید به چه دسترسی‌هایی نیاز دارید.

به گزارش ایتنا از ایسنا، بسیاری از افراد خصوصا هنگام نصب بازی‌ها نمی‌دانند که چه دسترسی‌هایی در اختیار برنامه‌نویسان قرار داده و این کار را به راحتی انجام می‌دهند. حتی خود برنامه‌نویسان گاهی دسترسی‌ها و درپشتی‌هایی برای خود باز می‌کنند و اجازه را هم رسما از شما می‌گیرند. بنابراین زمانی که یک نرم‌افزار را بدون خواندن نصب می‌کنید و ممکن است مسائل امنیتی و نقض حریم شخصی برایتان پیش بیاید.

همان‌طور که پلیس فتا هم بارها هشدار داده، اپلیکیشن‌ها با استفاده از موضوع دسترسی می‌توانند به بخش‌های مختلف سیستم عامل دسترسی پیدا کنند. به گزارش خبر آی‌سی‌تی از ایتنا این دسترسی می‌تواند به فهرست مخاطبان، تصاویر دوربین و غیره باشد. البته در نسخه‌های جدید اندروید، این مشکلات برطرف شده و امکاناتی را برای کاربران جهت کنترل دسترسی برنامه‌ها فراهم شده است. غیرفعال کردن دسترسی‌های برنامه‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در حفظ امنیت گوشی داشته باشد.

بنابراین همواره به دسترسی های اپلیکیشن هنگام نصب توجه داشته باشید و بررسی کنید این دسترسی‌ها در راستای خدماتی است که اپلیکیشن ارائه می‌دهد یا ارتباطی به زمینه کاری اپلیکیشن ندارد. البته هنگام نصب اپلیکیشن، برای دسترسی‌ها همواره از کاربر اجازه گرفته می‌شود ولی بعد از نصب هم می توانید با مراجعه به بخش تنظیمات، این دسترسی‌ها را تغییر دهید.

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  تشخیص صوت هوش مصنوعی

جهت انجام این کار می‌توانید به دو روش اقدام کنید؛ در روش اول، برای انجام این کار، ابتدا به قسمت تنظیمات (setting) گوشی رفته و قسمت apps را انتخاب کنید. سپس گزینه app  permissions  را انتخاب کنید. در صفحه‌ بازشده دسترسی‌ها را به صورت دسته‌بندی‌شده مشاهده خواهید کرد. در نهایت می‌توانید دسترسی برنامه‌ها را قطع کرده و یا دوباره به آن‌ها دسترسی بدهید.

در روش دوم، جهت مشاهده این‌که اپلیکیشن مورد نظر شما چه دسترسی‌های دارند، از قسمت Apps and Notifications به Apps مراجعه کرده و بعد از انتخاب اپلکیشن مورد نظر، قسمت permissions را انتخاب کنید. در این قسمت دسترسی‌های اپلیکیشن مورد نظر نشان داده می‌شود و با انتخاب آیکون کنار هر دسترسی می‌توانید وضعیت آن را تغییر دهید.

هشدار درباره دسترسی‌هایی که به برنامه‌ها می‌دهید
در این باره گلمر بحری – متخصص در حوزه امنیت فناوری اطلاعات- هشداد داده بود: برخی از دسترسی‌هایی که از کاربران گرفته می‌شود، به دلیل نخواندن و کوتاهی کاربر است وگرنه این حق به دلیل متن باز بودن اندروید برای هر کسی که بخواهد در اندروید برنامه‌ای بنویسد، وجود دارد. کاربران باید یاد بگیرند وقتی می‌خواهند از یک محصول استفاده کنند، اطلاعاتی که هنگام نصب نرم‌افزار به آن‌ها داده می‌شود را به جای رد کردن، مطالعه کنند.

وی با بیان این‌که در زمان نصب هر نرم‌افزاری در اندروید، به شما توضیح داده می‌شود که چه دسترسی‌هایی با نصب این نرم‌افزار به توسعه‌دهندگان آن نرم‌افزار می‌دهید، گفته بود: یک نرم‌افزار می‌تواند دسترسی انجام هر نوع کاری را بخواهد. بسیاری از نرم‌افزارها و محصولات خارجی دیگر هم چنین دسترسی‌هایی را از جمله دسترسی به پیامک‌ها و یا دوربین از شما می‌گیرند.

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  سرقت اطلاعات گوشی با بدافزار خطرناک Snowblind

بحری با بیان این‌که کاربر مختار است در صورت عدم تمایل به در اختیار گذاشتن دسترسی‌هایی که نرم‌افزار طلب می‌کند آن را نصب نکند، خاطرنشان کرده بود: شما می‌توانید اگر احساس کردید نمی‌خواهید این دسترسی‌ها را در اختیار نرم‌افزار قرار دهید، در تنظیمات خود این دسترسی را ببندید و یا در نهایت اگر در تنظیمات اجازه نصب به شما داده نشد، نرم‌افزار را نصب نکنید.

خبر آی‌سی‌تی اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات ( khabarict )

About The Author