فیلترشکن‌ های جعلی باعث آسیب پذیری و ناامنی دستگاه‌ها می شود

     تاریخ آخرین ویرایش :   12 اردیبهشت 1402       55 بازدید
فیلترشکن‌ های جعلی
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

هشدار: مراقب فیلترشکن‌های جعلی باشید

سرویس اخبار امنیت – استفاده از فیلترشکن اگرچه سبب می‌شود کاربران به شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های محدود شده مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند اما باید به این موضوع توجه کنند که می‌تواند آسیب پذیری و ناامنی دستگاه‌های الکترونیکی‌شان را به دنبال داشته باشد.
فیلترشکن‌ها مجموعه‌ای از روش‌ها و نرم‌افزارهای مختلف هستند که برای عبور از فیلتر از آن استفاده می‌شود البته بعضی از فیلترشکن‌ها کاربرد امنیتی دارند، یعنی با عوض‌کردن آی‌پی آدرس فرد موردنظر، جلوی هک شدن را می‌گیرند اما از طرفی بعضی از نرم‌افزارهایی که در قالب فیلترشکن عرضه می‌شوند، بدافزارهایی هستند که توسط مجرمان سایبری و جهت سوءاستفاده از کاربران ارائه شده‌اند.به گزارش ایتنا از ایسنا، فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها در حالی سد فیلترینگ را قابل نفوذ می‌کنند که در مقابل، مسائل امنیتی فراگیر شدن این اپلیکیشن‌ها مطرح می‌شود. کاربران برای استفاده از وب‌سایت‌های فیلترشده، بدون آگاهی اقدام به دانلود و نصب اپلیکیشن‌هایی می‌کنند که بیش‌تر از این‌که فیلترشکن باشند، با هدف سوءاستفاده و دسترسی به اطلاعات و واردن کردن انواع بدافزار به گوشی افراد طراحی شده‌اند.

رواج استفاده از فیلتر شکن

اگرچه استفاده از فیلترشکن در طول ۱۰ سال گذشته به دلیل مسدود شدن برخی از وب‌سایت‌ها در بین برخی کاربران اینترنت وجود داشت، اما طی یک سال اخیر و با محدود شدن برخی از پیام‌رسان خارجی، بعضا افرادی که تا پیش از آن از فیلترشکن استفاده نمی‌کردند، هم به این گروه پیوستند تا جایی که این موضوع نگرانی‌ها را از بابت تهدیدات ناشی از استفاده از فیلترشکن افزایش داد.در همین رابطه، بارها به کاربران هشدار می شود که به راحتی به فایل‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها وجود دارد، اعتماد نکرده و به دانلود و نصب این برنامه‌ها اقدام نکنند. زیرا هکرها و مهاجمان از این روش استفاده کرده و به سرقت اطلاعات کاربران از طریق نصب برنامه‌های مخرب و بدافزارها اقدام می‌کنند. با وجود این، گاهی تنها زمانی که کاربر مورد هجوم قرار گرفته و اطلاعتش به سرقت رفته و یا از بین رفته باشد، متوجه آسیب‌های وارده‌ی ناشی از اعتماد کور به این برنامه‌ها می‌شود.

مطالب پیشنهادی  خطر هوش مصنوعی برای امنیت دارندگان آیفون و اندروید

سرقت اطلاعات گوشی توسط فیلترشکن‌ های جعلی

این نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها غالبا بدافزارهای مخرب و جاسوسی هستند. بدافزارهایی که با دانلود و نصب آن‌ها، سرقت از اطلاعات ذخیره‌شده روی گوشی همراه و یا سیستم‌ها صورت می‌گیرد. اطلاعاتی همچون عکس و یا اطلاعات بانکی ذخیره‌شده در حافظه‌ گوشی‌ها به راحتی از سوی مجرمان سایبری به سرقت می‌رود. حتی کاربر به راحتی متوجه این سرقت‌ها نمی‌شود. در همین رابطه همزمان با افزایش استفاده از کازبران از فیلترشکن، لینک‌های مخرب تحت عنوان فیلترشکن در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود. این لینک‌ها آلوده به ویروس می باشد و کلیک روی آنها باعث تغییراتی به‌طور خودکار در گوشی کاربران می‌شود. بنابراین مراجع رسمی نسبت به چنین لینک‌هایی هشدار داده‌اند که پیامک‌هایی که منتشر می شود آلوده به ویروس هستند.  در صورت نصب این برنامه‌ها ممکن است کاربر با مشکلاتی از جمله تخلیه شارژ، ارسال پیامک های انبوه، تهدید آمیز و از دسترس خارج شدن گوشی مواجه شوند.

ارسال لینک های مخرب توسط فیلترشکن‌ های جعلی

نکته قابل توجه این است که پیامک‌های ارسالی، حاوی لینک مخرب هستند.  در صورت نصب به صورت خودکار و بدون اطلاع کاربر تغییراتی در دستگاه وی ایجاد می شود. این لینک ها به‌منظور گسترش، پیغام را برای افرادی که در فهرست مخاطبین کاربر قرار دارد ارسال می‌کند.  همه آنها به ویروس آلوده می‌شوند. به همین دلیل لازم است کاربران به این‌گونه پیامک‌ها اعتنا نکرده و همیشه از آنتی‌ویروس به‌روز برای گوشی‌های خود استفاده کنند.در همین رابطه کارشناسان توصیه می کنند که کاربران نباید به هر قیمتی به نصب فیلترشکن اقدام کنند. چون اصولا کسانی که فیلترشکن را به صورت رایگان عرضه می‌کنند حتما اهداف و قصدی از این کار دارند.  این گونه نیست که با طراحی این برنامه‌ها بخواهند کمکی به کاربران کنند.

مطالب پیشنهادی  خطر هوش مصنوعی برای امنیت دارندگان آیفون و اندروید

گفتنی است مسئله ناامنی فیلترشکن‌ها مورد توجه مسئولان هم قرار دارد. آنها تأکید می کنند که بارها اعلام گردیده که استفاده از وی پی ان آسیب پذیری دستگاه های کاربران را به دنبال خواهد داشت. زیرا راه رخنه هکرها به گوشی مردم را تسهیل می‌کند. بنابراین توصیه کارشناسانه این است که مردم تاجایی که می توانند از وی پی ان استفاده نکنند.

سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

مخفی کردن عکس در آیفون

س اردیبهشت 12 , 1402
مخفی کردن عکس در آیفون
//

شاید برای شما جالب باشد