تأثیر تلفن همراه بر روابط زوجین

     تاریخ آخرین ویرایش :   4 مرداد 1402       14 بازدید
تأثیر تلفن همراه بر روابط زوجین
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

قطع صحبت با شریک زندگی و نگاه کردن به صفحه موبایل ازدواج‌ها را به خطر می‌اندازد

سرویس اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات – امروزه با فراگیر شدن تلفن‌های همراه، نگاه کردن به صفحه نمایش گوشی هوشمند و احیانا خواندن پیام‌ها یا پست‌های شبکه‌‌های اجتماعی به عادتی رایج برای بسیاری افراد تبدیل شده است. اکنون محققان می‌گویند این عادت می‌تواند نتایجی زیان‌آور برای زندگی مشترک به همراه داشته باشد.به گزارش خبر آی سی تی از  ایتنا و به نقل از یورونیوز، یافته‌های یک تحقیق که در دانشگاه عمر حالیص دمیر نیغده در ترکیه انجام شده است نشان می‌دهد زوج‌های متاهلی که به طور منظم درگیر نگاه کردن به موبایل‌هایشان هستند، نسبت به زوج‌هایی که این کار را نمی‌کنند، رضایت کمتری از ازدواج خود دارند.

اختراع تلفن‌های هوشمند منجر به ظهور رفتارهایی شد که قبلاً در نژاد بشر سابقه نداشته است. برای مثال در تاریخچه حضور انسان در کره زمین هرگز چنین وابستگی به یک دستگاه خارجی گزارش نشده است .

پژوهش جامعه شناسان

جامعه‌شناسان پیشتر چنین عادت نوینی را باعث ایجاد تغییرات در رفتار انسان‌ها می دانستند. با گوشی‌های همراه برخی از مردم کمتر احساس تنهایی می‌کنند چرا که همیشه «وصل هستند»، در حالی که بقیه بیشتر احساس انزوا می‌کنند زیرا به نظر می‌رسد هیچوقت به طور مستقیم با کسی در ارتباط نیستند.

تأثیر تلفن همراه بر روابط زوجین
تأثیر تلفن همراه بر روابط زوجین

در سال‌های اخیر یک واژه جدید نیز برای توصیف حالات تازه در رابطه با استفاده از تلفن همراه ابداع شد.

مطالب پیشنهادی  دلیل چپ دست بودن یا راست دست بودن چیست

کلمه «فوبینگ» یا «کم‌محلی کردن به خاطر گوشی همراه» در انگلیسی از ترکیب دو واژه phone و snubbing ساخته شده است. حالتی را توصیف می‌کند که در آن یک فرد صحبت خود با دیگران را قطع می‌کند تا به صفحه گوشی همراه خود نگاه کند یا پیامکی را جواب دهد.

مطالعات محققان په چیزی می گوید

محققان در این مطالعه ۷۱۲ زوج متشکل از زن و مرد را که میانگین سنی ۳۷ سال داشتند مورد مطالعه قرار دادند. آنان دریافتند زوج‌هایی که در خانه خود بیشتر شاهد «فوبینگ» بودند، رضایت کمتری از زندگی متاهلی خود داشتند.

پژوهشگران می‌گویند چنین یافته‌ای منطقی می باشد. چرا که افراد معمولاً وقتی نادیده گرفته می‌‌شوند، واکنش خوبی نشان نمی‌دهند.

این مشکل راه چاره آسانی دارد. زوج‌های متاهل می‌توانند سعی کنند تلفن‌های خود را بیشتر خاموش نگه دارند. یا حداقل کمتر آنها را در دست بگیرند.

تأثیر تلفن همراه بر روابط زوجین

سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

افزودن اپ تیمز به آفیس

چ مرداد 4 , 1402
افزودن اپ تیمز به آفیس
//

شاید برای شما جالب باشد