محاسبه سن بیولوژیک با هوش مصنوعی

     تاریخ آخرین ویرایش :   4 شهریور 1402       100 بازدید
محاسبه سن بیولوژیک با هوش مصنوعی
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ژاپنی‌ها استفاده از هوش مصنوعی را برای تعیین سن بیولوژیکی و طول عمر انسان آغاز کردند

سرویس اخبار فناوری – دانشمندان مدلی از هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اند. این مدل می‌تواند برای تعیین سن بیولوژیکی افراد، نتایج آزمایش اشعه ایکس قفسه سینه فرد را بخواند.
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند سن واقعی یک فرد سالم را از طریق رادیوگرافی قفسه سینه تخمین بزند.

به گزارش خبر ICT از  ایتنا  و به نقل از یورونیوز، محققان دانشگاه متروپولیتن اوزاکا در ژاپن به یافته های جدیدی دست یافته اند.  این یافته ها بیانگر این موضوعات حساسی می باشد. هر چه سن تخمین زده شده توسط هوش مصنوعی در مقایسه با سن واقعی افراد بالاتر باشد، احتمال ابتلای افراد به بیماری مزمن بیشتر است.

یاسوهیتو میتسویاما، از نویسندگان این مطالعه، در این باره می‌گوید: «نتایج آزمایشات ما نشان می‌دهد که سن ظاهری مبتنی بر رادیوگرافی قفسه سینه می‌تواند وضع سلامت فرد را بهتر از سن تقویمی او نشان دهد.»

او اضافه کرد: «ما قصد داریم این تحقیق را بیشتر توسعه دهیم.  برای تخمین شدت بیماری‌های مزمن، پیش‌بینی امید به زندگی و برآورد عوارض احتمالی جراحی‌ها استفاده کنیم.»

محاسبه سن بیولوژیک با هوش مصنوعی چگونه انجام می شود ؟

به منظور ایجاد یک مدل هوش مصنوعی که بتواند رادیوگرافی قفسه سینه یا پرتوهای ایکس را بخواند، محققان ۶۷ هزار رادیوگرافی قفسه سینه از افراد سالم و بیش از ۳۴ هزار رادیوگرافی از بیماران مبتلا به بیماری‌های شناخته شده که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ از افراد سالم در چندین مؤسسه مختلف گرفته شده بود، استفاده کردند.

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  افزایش سرعت گوشی اندرویدی با چند ترفند ساده

تصور می‌شود که برای افراد سالم، یک همبستگی قوی بین سن تخمین زده شده توسط هوش مصنوعی و سن تقویمی فرد وجود دارد.

آنها مشخص کردند که مدل تخمینی هوش مصنوعی سن بالاتری را در مقایسه با سن واقعی فرد برای برخی بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا، بیماری انسدادی مزمن ریه، بیماری کبد، بیماری ریوی و نارسایی مزمن کلیوی نشان می‌دهد.

با این حال به گفته دانشمندان برای بیماری‌های حاد، مانند مواردی نظیر عفونت‌های ذات‌الریه، همبستگی کمی بین سن تخمینی و سن واقعی فرد وجود داشت.

نویسندگان مطالعه در مقاله خود آورده‌اند: «این نتیجه به این معنی است که هوش مصنوعی ما به جای مشکلات گذرا و مقطعی در رادیوگرافی قفسه سینه، بر مشکلات سلامتی مزمن فرد متمرکز است. امری که منطقی به نظر می‌رسد زیرا افزایش سن ناشی از مشکلات مزمنی است که در طول زمان روی هم انباشته می‌شوند.»

محققان می‌گویند که این مدل هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان شاخصی برای تشخیص بیماری‌های مرتبط با سن و همچنین مداخله زودهنگام پزشکی کمک کادر درمان باشد.

به گفته آنان البته هنوز برای تایید علیت و مقایسه مدل‌های هوش مصنوعی با سایر نشانگرهای سن بیولوژیکی مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

کاشت ایمپلنت مغزی برای بازگشت قدرت مکالمه

ش شهریور 4 , 1402
کاشت ایمپلنت مغزی
//

شاید برای شما جالب باشد