پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

تاثیر فیلتر اینستاگرام بر کسب و کارهای ایرانی

فیلتر اینستاگرام

فیلتر اینستاگرام

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بازار 5 هزار میلیارد تومانی اینستاگرام تاثیر فیلتر اینستاگرام

به گفته رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران فیلتر اینستاگرام تاثرات مخربی به همراه می آورد. این مساله باعث اثرات مخرب مستقیم و غیرمستقیم بر فضای اقتصادی حوزه کسب و کارهای اینترنتی و کل اقتصاد خواهد شد.

فیلتر اینستاگرام باعث از دست دادن بازاری بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان می شود.

اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات – رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: فیلترینگ اینستاگرام باعث اثرات مخرب مستقیم و غیرمستقیم بر فضای اقتصادی حوزه کسب و کارهای اینترنتی، و کل اقتصاد خواهد بود. ما حدود 24 میلیون کاربر اینستا داریم که بر اساس برآوردها، 37٪ از آنها حداقل یک بار روی اینستا خرید و فروش انجام داده‌اند.  این بازاری افزون بر 5 هزار میلیارد تومان در سال است.

افشین کلاهی در مورد اخباری مبنی بر احتمال فیلترینگ اینستاگرام و تاثیر آن بر کسب وکارها مواردی را بیان کرد. وی گفت به هر حال نگرشی در حاکمیت وجود دارد که به دنبال ایجاد محدودیت در فضای مجازی و خصوصا برای شبکه‌های اجتماعی بوده و هست.  این موضوع را در محافل و جلسات مختلف مطرح و دنبال می‌کنند. اما اینکه اخیرا مصوبه یا برنامه‌ای برای فیلترینگ اینستاگرام وجود داشته باشد، حداقل من از آن بی‌اطلاع هستم.

وی ادامه داد: ما تجربه فیلترینگ را قبلا در مورد شبکه‌های دیگر مثل توییتر، فیسبوک و تلگرام داشته و نتیجه را دیده‌ایم. به نظر می‌رسد که فیلتر کردن این شبکه‌ها فقط پروسه را کمی سخت می کند. اما باعث موفقیت در عدم استفاده مردم از آنها نشده است. این مساله تنها وقت و هزینه بیشتری را از آنها می گیرد.

تاثیرات منفی فیلتر اینستاگرام

کلاهی تصریح کرد: در مورد اینستاگرام هم همین اتفاق خواهد افتاد. این تصور که فیلترینگ باعث فضای مجازی سالم تر یا رونق گرفتن شبکه‌های مشابه داخلی است، تفکر نادرستی می باشد.

به گفته رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران فیلتر اینستاگرام تاثرات مخربی خواهد داشت. این مساله باعث اثرات مخرب مستقیم و غیرمستقیم بر فضای اقتصادی حوزه کسب و کارهای اینترنتی و کل اقتصاد خواهد شد.

ما حدود 24 میلیون کاربر اینستا داریم. بر اساس برآوردها، 37٪ از آنها حداقل یک بار روی اینستا خرید و فروش انجام داده‌اند. این بازاری افرون بر 5 هزار میلیارد تومان در سال است.

وی ادامه داد: برآوردی دیگر از حدود 200 هزار کسب و کار فعال روی شبکه‌های مجازی خبر می‌دهد. فیلتر شدن این شبکه باعث می‌شود که بخش بزرگی از این فعالان اقتصادی با چالش جدی مواجه شوند.

کلاهی افزود: علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها و برندها نیز از این فضا برای بازاریابی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند که آسیب جدی خواهند دید. افرادی هم در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند که به کلی شغل خود را از دست خواهند داد.

عضو اتاق بازرگانی ایران خاظرنشان کرد: اما نکته مهم‌تر، این است که این گونه تصمیمات فضای اقتصادی این حوزه را ناامن می‌کند و باعث خروج سرمایه‌ها از کسب و کارهای اینترنتی خواهد بود، چرا که امنیت اولین نیاز هر فعالیت اقتصادی است. ضمن اینکه یکی از بهترین ابزارهای ارتباط مستقیم با مشتریان از دست می‌رود.

About The Author