سیدابوالحسن فیروزآبادی : سیدابوالحسن فیروزآبادی

     تاریخ آخرین ویرایش :   6 آذر 1401       37 بازدید
سیدابوالحسن فیروزآبادی
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 5 دقیقه

در حوزه اقتصاد دیجیتال جزءکشورهای توسعه یافته هستیم

سیدابوالحسن فیروزآبادی ​​​​​​​رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: امروز نمی‌توانیم درباره روایت‌ها سکوت کنیم. اصرار دارم به روایت اول توجه شود.

سیدابوالحسن فیروزآبادی امروز ششم آذرماه در جلسه شورای فضای مجازی استان کرمان اظهار کرد: ذات فضای مجازی مرزبردار نیست. به صورت شبکه ای حرکت و توسعه پیدا می کند و مهم ترین خصیصه فضای مجازی این است که قدرت نرم در ابعاد بسیار بزرگ تولید می کند. و در برخی از حوزه ها این قدرت بر قدرت سخت غلبه دارد.

اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات – فیروز آیادی گفت: قدرت نرم فضای مجازی پدیده ای به شدت اجتماعی، اقتصادی و مبتنی بر فناوری است. فناوری و جنبه اقتصادی آن موجب بروز و ظهور قدرت نرم اجتماعی می شود.

فیروزآبادی تصریح کرد: قدرت دولت ها قدرت سخت است و با قدرت سرکش نرم اجتماعی در فضای مجازی مواجه هستیم. این به صورت جهانی عمل می کند و قاعده بردار نیست.  تلاش می کنند قاعده پذیر نشود لذا باید به این مسئله توجه داشت.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با مطرح کردن این سئوال که در مواجهه با این قدرت نرم چه حکمرانی و نظامی پیش بینی می کنیم؟ گفت: بخشی که مربوط به خارج از کشور است. به هیچ وجه پذیرای توافق نیست و علت این است بانیان این تکنولوژی، اقتصاد و شبکه ها کسانی هستند که برنامه جهانی دارند. آنها می خواهند نظم نوین جهانی در دنیا پیاده سازی کنند که در این نظم نوین اکثر توان مدیریت قدرت نرم در جهان را می خواهند در اختیار داشته باشند. لذا شکل شبکه به صورت پلت فرمی طراحی شده که صاحبان آن می توانند این قدرت نرم را مدیریت کنند.

ثبت اطلاعات در فضای مجازی گسترده تر از فضای فیزیکی است

وی با بیان اینکه آیا شیوه حکومت داری ما باید مانند قبل از ظهور فضای مجازی باشد؟ اظهار کرد: عصر فضای مجازی امتداد فضای فیزیکی بلکه بعضا در برخی حوزه ها بزرگ تر از فضای فیزیکی است.  ثبت و ضبط اطلاعات و علوم و افکار در قالب چند رسانه ای، عکس، فیلم، انیمیشن و .. در فضای مجازی به مراتب از آنچه در فضای فیزیکی به صورت کتاب، خطابه و … است، به مراتب بیشتر است.

فیروزآبادی بیان کرد: در فضای مجازی تمام کسانی که حضور دارند، کنشگران بالقوه هستند. آنها می توانند ارزان پیام و محتوای خود را تولید و در سطح جهان پخش کنند.

وی تصریح کرد: امروز مردم به طور وسیع در حال قضاوت حکومت هستند. حتی اگر در آن بخش صلاحیت تخصصی نداشته باشند. بنابراین متولیان امور و مسئولان دولتی و حکومتی وظیفه دارند هر تصمیم می گیرند و هر حرکتی که می کنند مردم را مد نظر خودشان قرار بدهند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: ندیدن مردم یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که نه فقط ما در حکومت با آن مواجه هستیم، بلکه مسئله جهانی است.  با توسعه فضای مجازی، شیوه حکومتی حکومت مداران به نحوی بوده که کمتر قاطبه مردم را مد نظر قرار می دادند.

نمی توانیم درباره روایت ها سکوت کنیم

سیدابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه امروز نمی توانیم درباره روایت ها سکوت بکنیم، اظهار کرد: اصرار دارم به روایت اول توجه شود. 90 درصد قضاوت انسان در مواجهه اول با یک پدیده شکل می گیرد و به همین دلیل است روایت اول بسیار مهم است.

فیروزآبادی ادامه داد: کار مشکل حکومت داران، روایت اول است و باید درست باشد. نظام اداری باید به شفافیت اعتقاد عمیق داشته باشد و باید این باور ایجاد شود. نمی توانیم حکومت ساکت باشیم وقتی 80 میلیون نفر دوربین به دست و متصل به شبکه جهانی داریم و اگر ساکت باشیم صحنه قدرت نرم را باختیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی بیان کرد: کسانی که مسئول هستند، در درجه اول مسئولیت دارند شفاف، پاسخگو و مسئولیت پذیر باشند.

وی افزود: بزرگترین لطمه ای که در جریان اغتشاشات اخیر خوردیم، نارسایی در ارائه روایت بود.  دشمن از کثیف ترین روش ها در جعل روایت استفاده کرد و ده ها دروغ گفت.

فیروزآبادی با اشاره به اینکه باید نظام اداری ما یاد بگیرد که پاسخگو باشد و به فوریت پاسخ بدهد و پنهان کاری را کنار بگذارد، گفت: باید بلافاصله اطلاع رسانی درست را بگوییم. زیرا پهنان کاری با وجود فضای مجازی محال است.

عده ای مامور به دامن زدن به بی هویتی ملت هستند

سیدابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه عده ای ماموریت به دروغ و جعل خبر دارند و مامور به دامن زدن به بی هویتی در ملت هستند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی با خون مردم خلق شده و هنوز حیات آن مبتنی بر فداکاری و شهدای این راه از جمله شهید سلیمانی است. شهیدی که هنوز خونش خشک نشده و نمی توانیم از پایگاه طبیعی نظام و منشاء قدرت سخت و نرم نظام(مردم) غافل بشویم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه به دلیل سکوت شاهد هستیم معارضین بیش از اندازه واقعی خود نمود دارند، گفت: آنها تحفظی در جعل خبر ندارند.  بسیج جهانی در خدمت آنها قرار گرفته که می توانند معادله را به شدت تغییر بدهند و می بینیم نمایش حوادث و بزرگنمایی که در دو ماه اخیر در فضای مجازی صورت گرفت اعوجاج خیلی زیادی دارد.

وی درباره کار در حوزه فضای مجازی در کشور اظهار کرد: حجم اقداماتی که علیه جمهوری اسلامی در دو ماه اخیر صورت گرفت کم سابقه است.  حمله های سایبری علیه کشور از لحاظ کمیت و کیفیت بسیار گسترده بوده و در فضای مجازی با یک جنگ نرم تمام عیار مواجه بودیم.فیروزآبادی افزود: در این مدت شبکه ارتباطی و خدمات دیجیتالی کشور علی رغم حمله های سایبری سنگین، فعال بود. دشمن می خواست ملت را به دروغ به خیابان بکشاند.  در این قضیه قطعا همراهی و اتحاد ملت خیلی موثر بود.

رفع نیاز های اقتصاد دیجیتال توسط شبکه ملی

سیدابوالحسن فیروزآبادی تصریح کرد: شبکه ملی و اقتصاد دیجیتال در حد رفع نیاز کشور در این ایام عمل کرد . تلاش می کنیم نقاط ضعف را برطرف کنیم.

فیروزآبادی درباره کم کاری در تولید محتوا در فضای مجازی بیان کرد: جهاد تبیین را باید به عنوان وظیفه شرعی و ملی تلقی کنیم.  دفاع از هویت و داشتن قلمرو در فضای مجازی را غنا ببخشیم. در آینده شاهد این نباشیم به راحتی با چند خبر راست و دروغ سناریویی را تعریف و تحرکات وسیعی را انجام بدهند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اینکه باید پاسخ به اخبار جعلی حتما در کشور ساماندهی شود، گفت: باید فضایی باشد که اخبار جعلی نتواند نقش کنونی را داشته باشد.  واکسن آن، سواد استفاده از فضای مجازی است. اینکه خبر درست را از کجا دریافت کرد و در فضای مجازی چگونه سالم زیست کرد.

باید سالم زیستن در فضای مجازی را یاد بگیریم

سیدابوالحسن فیروزآبادی تصریح کرد: آسیب های فضای مجازی 10 برابر است و همانطور که در فضای فیزیکی یاد می گیریم به عنوان یک شهروند زندگی مصون اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داشته باشیم. باید یاد بگیریم در فضای مجازی چگونه سالم زیست کنیم و دولت نیز باید مانند فضای فیزیکی شرایط امنیت در فضای مجازی را فراهم بکند.

فیروزآبادی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ارقام عجیبی از ضرر اقتصاد دیجیتال در روزهای اخیر در کشور اعلام می شود، گفت: اگر فضای مجازی در ایران توسعه پیدا کرده با اراده حکومت اسلامی بوده و در اقتصاد دیجیتال جزو کشورهای توسعه یافته هستیم.

وی بیان کرد: نظر مقام معظم رهبری و شورای عالی فضای مجازی، توسعه فضای مجازی کشور در تمام حوزه ها با رعایت استقلال و امنیت است و شاخص های توسعه فضای ما شاخص های خوبی از لحاظ ضریب نفوذ و استطاعت پذیری مردم و استفاده از ظرفیت های فضای مجازی است و اینکه اقتصادمان را در این سطح بیاوریم که فقط در حد دو پلت فرم باشد، این جفا به ملت و توانائی هاست.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار کرد: دلمان می خواهد همه پلت فرم ها باز باشد و جمهوری اسلامی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی و اسنادی که داریم نشان می دهد از مزایای تکنولوژی برای داشتن یک زندگی با عزت و مرفه طرفداری کردیم.

وی با بیان اینکه توصیه دارم استان کرمان بر اولویت و حمایت از توسعه پلت فرم ها و زیرساخت ها تمرکز بیشتری بکند، گفت: در شورای عالی فضای مجازی و دولت سیزدهم توجه به اینکه اقتصاد دیجیتال در کشور توسعه یابد در راس برنامه هاست و اینکه مدیریت ملی خود را بر فضای مجازی با رعایت استقلال و امنیت داشته باشیم.

سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

کارگردان بازی گاد آو وار رگناروک دوست دارد روی سری بازی کسلوانیا کار کند

ی آذر 6 , 1401
بازی گاد آو وار رگناروک
//

شاید برای شما جالب باشد