پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

در برخی کشورها تماس تلفنی حین پرواز ممکن می‌شود

تماس تلفنی حین پرواز

تماس تلفنی حین پرواز

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در برخی کشورها تماس تلفنی حین پرواز ممکن می‌شود

با تصویب قوانین جدید، دیگر به مسافران نخواهند گفت تلفن‌های خود را در طول سفر در حالت پرواز قرار دهند. تماس تلفنی حین پرواز محقق خواهد شد.

تماس تلفنی حین پرواز از ممنوعیات حین پرواز می باشد. با توجه به تغییرات تکنولوژی و همچنین تصویب قوانین جدید ممکن است در آینده مسافران بتوانند هنگام پرواز تماس تلفنی برقرار کنند.
اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات – مسافرانی که در سراسر اروپا پرواز می‌کنند، به‌زودی می‌توانند حین پرواز در هوا تماس تلفنی برقرار کنند.به گزارش ایتنا  به نقل از ایندیپندنت، کمیسیون اروپا ماه گذشته اعلام کرد به شرکت‌های هواپیمایی اجازه می‌دهد فناوری نسل ۵ را به‌طور کامل در هواپیماها فراهم کنند و بدین ترتیب برقراری تماس تلفنی نیز ممکن خواهد شد و این امکان از همین ژوئن ۲۰۲۳ آغاز می‌شود.با تصویب قوانین جدید، دیگر به مسافران نخواهند گفت تلفن‌هایشان را در طول سفر در حالت پرواز قرار دهند.

این کمیسیون در بیانیه‌ای لذخی تغییرات قانونی را اعلام کرد. بر اساس تصمیم اجرایی این کمیسیون، از سال ۲۰۰۸ استفاده از برخی بسامدها در ارتباطات سیار درون هواپیماها دوباره مجاز شد.

با استفاده از این بسامدها، ارتباطات سیار ازجمله پیام‌رسانی، برقراری تماس تلفنی و خدمات ارتباطات داده‌ای مجاز می شود. البته این مجوز صرفا برای مسافرانی که داخل اروپا سفر می‌کنند می باشد.  این بیانیه  تصمیم اجرایی این کمیسیون در مورد ارتباطات سیار در هواپیماها را، راهی  برای گسترش خدمات نسل ۵ می داند.

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  فعال‌سازی 5G گوشی‌های سامسونگ در ایران تا پایان ۲۰۲۴

تیری برتون، رئیس کمیسیون بازار اینترنت معقتد است  برای استفاده از فناوری نسل ۵ در هواپیماها «آسمان دیگر محدودیت‌زا» نیست. ای می گوید از «حداکثر» امکانات تلفن‌های همراه می‌توان استفاده کرد.

تجهیزات وبژه تماس تلفنی حین پرواز

برای استفاده از این خدمات، تجهیزات شبکه‌ای ویژه‌ای به نام «پیکوسل» که ارتباط را با استفاده از شبکه‌ ماهواره برقرار می‌کند، لازم است.

به علت آن‌که بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شد، هنوز تایید نشده که این مقررات جدید شامل مسافران پروازی به/از بریتانیا هم می‌شود یا خیر.

در حال حاضر به علت آن‌که امکان دارد سیگنال‌های تلفن در تجهیزات و ارتباطات داخلی هواپیما و همچنین سامانه راهبری فرود تداخل ایجاد کنند، استفاده از تلفن همراه در هواپیما ممنوع است.

مجموع بسامدهای استفاده شده در شبکه تلفن همراه نسل پنج (۵ جی)، با بسامدهای این سامانه‌های هواپیمایی تفاوت دارد، یعنی امکان تداخل آن‌ها باهم خیلی کم است.

دای ویتینگهام، مدیر اجرایی کمیته امنیت پرواز بریتانیا، پیش از این گفته بود: «عموم مسافران خواهان ارتباطات نسل ۵ هستند» و «تنظیم‌کنندگان مقررات این امکان را فراهم خواهند کرد.»

About The Author