پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

توسعه اینترنت 5G در ایران با بهره برداری از 400 سایت در سال جاری

توسعه اینترنت 5G در ایران

توسعه اینترنت 5G در ایران

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

وزیر ارتباطات از احداث ۴۰۰ سایت 5G در دهه فجر خبر داد

توسعه اینترنت 5G در ایران با بهره برداری از 400 سایت به مناسبت دهه فجر وارد فاز جدید می شود.

اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات – ۴۰۰ سایت نسل پنجم تلفن همراه در دهه فجر امسال راه‌اندازی می‌شود. وزیر ارتباطات ضمن بیان این خبر  از رسیدن میزان پیشرفت احداث شبکه ملی اطلاعات به ۶۰ درصد خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور، در نشست تخصصی شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی مواردی را بیان کرد. این نشست  با حضور جمعی از اساتید دانشگاه علم و صنعت برگزار گردید. ویزر ارتباطات راهبرد وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم را استفاده از فناوری برای راحت‌تر کردن زندگی مردم و افزایش بهره وری دانست.  ایشان یکی از جلوه‌های این راهبرد راه‌اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند عنوان کرد. وزیر ارتباطات  راه اندازی پنجره واحد را یک اتفاق بزرگی برشمرد که درگذشته یک آرزو بود. آرزویی که مردم با یک‌بار احراز هویت بدون مراجعه حضوری و بدون ارائه مدرک، خدمات را از دستگاه های اجرایی، عمومی و حاکمیتی دریافت کنند.

تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال

وی  اشاره ای هم به تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال در سال گذشته داشت. وزیر ارتباطات در این خصوص بیان کرد که کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با حضور ده نفر از اعضای هیئت دولت تشکیل می شود. همچنین ایشان اشاره کرد که این کارگروه  اختیارات هم سطح رئیس‌جمهوری و هیئت‌وزیران را دارد. او گفت این کارگروه با هدف رفع موانع پیش روی اقتصاد دیجیتال تشکیل شده است.

زارع پور گفت اقتصاد دیجیتال به زبان ساده کاربرد ارتباطات و فناوری اطلاعات در همه بخش‌ها می باشد. او تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات، یک شبکه پرسرعت، باکیفیت و امن در گسترده جغرافیای جمهوری اسلامی ایران است. این شبکه بر اساس ارزیابی‌ها 30 درصد پیشرفت فیریکی تا قبل از این دولت داشته است.

وزیر ارتباطات در ادامه افزود با تلاش شبانه‌روزی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و همکاران ما در وزارت ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات امروز نزدیک به 60 درصد پیشرفت رسیده است. او گفت: برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات هفت کلان پروژه و 200 پروژه ریز و درشت تعریف شده است.

وی با اشاره به مصوبه شهریور سال 1399 شورای عالی فضای مجازی با عنوان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، افزود: در این طرح کلان وظایف دستگاه‌ها مخصوصا وزارت ارتباطات برای تحقق شبکه ملی اطلاعات مشخص‌شده است.

وضعیت پروژه فیبر نوری منازل

زارع پور با بیان اینکه در لایه زیرساخت ارتباطی کشور بزرگ پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در دستور کار دولت قرار گرفته است. خاطرنشان کرد: این پروژه یک پروژه راهبردی برای کشور به حساب می آید و حداقل تا سه دهه آینده، کشور را بیمه خواهد کرد و به همین منظور برای ایجاد پوشش 20 میلیون فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها برنامه‌ریزی کرده‌ایم

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه اوایل شروع به کار این پروژه، عده‌ای تلاش می‌کردند آن را زیر سؤال ببرند و به‌نوعی آن را نشدنی جلوه دهند، گفت: با این‌حال خوشبختانه مقدمات تحقق این وعده فراهم شده است و به‌سرعت در سراسر کشور پروژه فیبر نوری در حال پیشرفت است و در حال حاضر بیش از سه میلیون پوشش ایجاد شده است و تا پایان دولت این عدد به همان 20 میلیون پوشش خواهد رسید. البته تحقق آن قطعاً نیازمند یک نیازمند عزم ملی و همراهی همه دستگاه‌های اجرایی و دخیل در این پروژه است.

وی همچنین با بیان اینکه در حوزه توسعه ارتباطات روستایی در چهارده ماه اخیر نزدیک به 2500 روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند، افزود: در حوزه افزایش سرعت اینترنت همراه نیز اقدامات خوبی انجام‌شده است و علاوه بر واگذاری فرکانس‌های جدید به اپراتورها در دهه مبارک فجر ۴۰۰ سایت 5در سراسر کشور راه‌اندازی خواهد شد.

توسعه حوزه پژوهش

در ادامه این جلسه، وزیر ارتباطات به سوالات اساتید دانشگاه پاسخ داد و در مورد مسایل روز بحث و بررسی صورت گرفت.

پیش از این جلسه نیز تفاهمنامه همکاری میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه علم و صنعت به امضا رسید. بر اساس این تفاهمنامه دو طرف در موضوعاتی چون اجرای پروژه های پژوهشی و صنعتی، تاسیس و بهره‌برداری از انستیتوها و مراکز رشد و نوآوری در حوزه‌ فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی مانند هوش مصنوعی و همچنین طراحی و اجرای دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، سمینارها، نشست‌ها و همایش‌های علمی مشترک با تاکید بر حوزه های اولویت‌دار کشور در بخش فاوا، همکاری و مشارکت خواهند داشت.

توسعه اینترنت 5G در ایران

About The Author