پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

هوش مصنوعیChatGPT چگونه گوگل را نابود می کند

هوش مصنوعیChatGPT

هوش مصنوعیChatGPT

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

پائول بوچیت مخترع جی میل در توئیتی عنوان کرد با توجه به محبوبیت هوش مصنوعیChatGPT، کسب وکار گوگل حداکثر ۲ سال دیگر دوام می آورد.

هوش مصنوعیChatGPT چگونه گوگل را نابود می کند

سرویس اخبار فناوری – خالق جی میل معتقد است ظهور هوش مصنوعیChatGPT کسب و کار گوگل را ظرف ۲ سال نابود می کند.
به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، محبوبیت سیستم هوش مصنوعی Chat GPT سوالات بسیار زیادی درباره بقای موتورهای جستجو مانند گوگل ایجاد کرده است.
درهمین راستا پائول بوچیت مخترع جی میل نیز دیدگاه خود در این باره را بیان کرده است. او در توئیتی عنوان کرد با توجه به محبوبیت این سیستم، کسب وکار گوگل حداکثر ۲ سال دیگر دوام می آورد.

رشد هوش مصنوعیChatGPT

Chat GPT که در نوامبر ۲۰۲۲ میلادی ارائه شد به سرعت به یکی از منابعی تبدیل شد که هزاران کاربر از آن سوالاتی می پرسند. این سیستم به جای پاسخ به شکل نتایج جستجویی که ده ها صفحه را در برمی گیرد به شیوه محاوره ای به سوال جواب می دهد. در نتیجه کاربر راحت تر می تواند سوالات مرتبط بعدی را نیز بپرسد.
بسیاری معتقدند اگر Chat GPT بتواند از موتور جستجوی گوگل پیشی بگیرد، احتمالا این شرکت بزرگ فناوری نیز از بین خواهد رفت. پیش از این موفقیت آنی Chat GPT به تشویش مدیران ارشد گوگل منجر شد. این شرکت اکنون روی توسعه محصولات هوش مصنوعی محور تمرکز کرده است.
گوگل کسب و کار خود را حول موفق ترین محصولش یعنی موتور جستجو ساخته که ممکن است به زودی با یک بحران روبرو شد. در این میان پائول بوچیت در توئیتی توضیح داد فناوری هایی مانند هوش مصنوعی می توانند نیاز به موتور جستجو برای صفحات نتایج آن را از بین ببرد که این امر دقیقا محل درآمدزایی گوگل است.
هوش مصنوعیChatGPT
هوش مصنوعیChatGPT
گوگل برای نشان دادن محصول آگهی دهندگان و ارائه کنندگان سرویس کنار نتایج جستجو هزینه ای از آنها دریافت می کند. در سال ۲۰۲۱ میلادی این شرکت بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار درآمد از این روش به دست آورد.
با این وجود ارائه Chat GPT ممکن است گوگل را به سرعت به محصولی بی ربط تبدیل کند زیرا کاربران به دنبال ساده ترین پاسخ ها می روند. بوچیت معتقد است حتی اگر گوگل بتواند محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی خود را به سرعت وارد بازار کند، باز هم راه فراری ندارد.

پشتیبانی مایکروسافت

با توجه به آنکه Chat GPT با نوشتن شعر و کد و حتی گذراندن آزمون های MBA، موج هایی سریع و وسیع ایجاد می کند، مایکروسافت نیز از آن پشتیبانی می کند و به نظر می رسد قصد دارد توانایی های چت بات را در موتورجستجوی خود به کار گیرد و از گوگل را از موقعیتش پایین بکشد.
در حالیکه مایکروسافت از روند سقوط گوگل خوشحال به نظر می رسد، اما Chat GPT معتقد نیستند وجود آن روی کسب وکار جستجوی اینترنتی گوگل تاثیر می گذارد.
چت بات هنگام سوال نشریه در پاسخ نوشت: نه Chat GPT برای پایان بخشیدن به کسب و کار گوگل توسعه نیافته است. Chat GPT یک مدل زبان هوش مصنوعی است که توسط شرکت Open AI توسعه یافته است. اما گوگل سرویس موتور جستجویی فراهم می کند که به کاربران اجازه می دهد اطلاعاتی در وب بیابند. Chat GPT را می تواند برای ارتقای اپلیکیشن های مختلف از جمله موتورهای جستجو به کار برد اما قصدی برای جایگزین کردن آنها ندارد.

About The Author