پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

علت غیرفعال شدن سیم­ ‌کارت

علت غیرفعال شدن سیم­ ‌کارت

علت غیرفعال شدن سیم­ ‌کارت

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دلیل غیر قابل استفاده شدن سیم کارت چیست؟

علت غیرفعال شدن سیم­ ‌کارت همراه اول و سایر اپراتورهای مانند ایرانسل و رایتل موارد مختلف می تواند باشد. در این متن به برخی از این دلایل می پردازیم.

سرویس اخبار ارتباطات – اشتباه وارد کردن کد PUK یا تعلل در پرداخت بدهی قبض موبایل می‌توانند سیم کارت را برای مدتی غیرقابل استفاده کنند.
شاید شما به راحتی بتوانید برای ساعاتی تلفن همراه خود را خاموش یا از دسترس تماس خارج کنید. اما اینکه سیم‌کارت شما لحظه‌ای دچار اختلال می شود و امکان برقراری ارتباط نداشته باشید، بسیار سخت می باشد. سیم‌کارت­ ها به دلایل مختلف ممکن است دچار اشکال شده و از حالت سرویس‌دهی خارج شوند. این دلایل می‌توانند شامل نپرداختن قبض یا وارد کردن اشتباه پین­ کد و به دنبال آن puk  باشد.

سیم کارت چیست و چه اطلاعاتی دارد

سیم‌کارت یکی از انواع کارت‌های هوشمند (SMART CARD) می باشد که به عنوان شناسه‌ اصلی مشترک در شبکه‌ GSM به ‌کار می‌رود. به عبارت دیگر پروسه‌ شناسایی هویت و تفکیک بین مشترکین مجاز و غیرمجاز توسط سیم‌کارت امکان‌پذیر است. سیم‌کارت علاوه بر این نقش، حاوی اطلاعات شخصی می باشد. اطلاعاتی مانند پیام‌های کوتاه و دفترچه تلفن و نیز اطلاعات موقعیتی مشترک از جمله آن می باشد. این اطلاعات در سرویس‌دهی به مشترک به ویژه در حال حرکت نقش اساسی ایفا می‌کند.
پس از خاموش شدن گوشی و روشن کردن دوباره، در صورتی که پین‌کد سیم‌کارتتان فعال باشد، از شما می‌خواهد آن را وارد کنید. در صورتی که مشترک بر اثر فراموشی، پین‌کد خود را سه بار اشتباه وارد کند، سیم‌کارت قفل می‌شود. برای فعال‌سازی مجدد نیز به وارد کردن کد هشت رقمی PUK یا(Personal Unblocking Key)  نیاز می باشد. اگر کد PUK  نیز ۱۰ مرتبه اشتباه وارد شود، سیم‌کارت سوخته و غیرقابل‌ استفاده می گردد.

شماره PUK چگونه قابل تغییر است

شماره PUK درج‌شده روی بدنه سیم‌کارت، کد محرمانه سیم‌کارت بوده و قابل تغییر نیست و درصورت مفقود شدن تنها به مالک سیم‌کارت قابل ارائه است. بنابراین در صورتی که با وارد کردن PUK اشتباه، سیم‌کارت از دسترس خارج شود  و اصطلاحا بسوزد، مشترکین سیم‌کارت می‌توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی مورد نیاز به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی اپراتور مورد نظر خود مراجعه کرده و درصورت عدم منع قانونی، تعویض سیم‌کارت را تقاضا کرده و سیم‌کارت جدید دریافت کنند.
یکی دیگر از دلایل غیرفعال شدن سیم­‌کارت، قطع از HLR به دلیل نپرداختن قبض مشترک یا دریافت شکایت است. در این صورت، پیغامی مبنی بر اینکه شماره‌گیری برای شما مقدور نیست پخش می‌شود. هر یک از اپراتورها با توجه به مقررات خود، زمان معینی را برای پرداخت قبض مشترکان در نظر می­­ گیرند. در صورتی که کاربر در زمان مقرر بدهی خود را پرداخت نکند، اپراتور بر اساس مصوبه ۲۰۷ رگولاتوری مجاز به سلب امتیاز مالکیت از خط شده و سپس وصول مبلغ بدهی از طریق مجاری قانونی پیگیری می­‌شود.
البته اگر مشترک یا وکیل قانونی به پرداخت دیون خود اقدام کند و تقاضای برقراری مجدد تلفن همراه سلب امتیاز شده را داشته باشد، در صورتی که شماره مشترک به کسی واگذار نشده باشد، با دریافت هزینه دائری مجدد در اولویت واگذاری قرار خواهد گرفت.

About The Author

آخرین خبرها

کیفیت خواب شب
1 دقیقه زمان مطالعه
نمایشگر اپل واچ سری 10
1 دقیقه زمان مطالعه
تشخیص صوت هوش مصنوعی
1 دقیقه زمان مطالعه
سرقت اطلاعات گوشی
1 دقیقه زمان مطالعه