پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

ربات کوچک جراح مغز

ربات کوچک جراح مغز

ربات کوچک جراح مغز

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رباتی کوچک‌تر از دانه برنج که دارو را به مغز می‌رساند و نمونه‌برداری می‌کند

ربات کوچک جراح مغز از طریق سیستم عصبی مرکزی بیمار به نقطه‌ای در مغز هدایت می‌شود که می‌تواند جراحی جزئی انجام دهد یا داروها را به منطقه موردنظر برساند.
سرویس اخبار تکنولوژی – شرکت بیونات لبز اعلام کرده که در یک مرکز بهداشتی در حال آزمایش فناوری تازه خود است و آمادگی دارد آزمایش‌های بالینی را با پنج مرکز پزشکی سطح بالا در ایالات متحده آغاز کند تا تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کند.

به گزارش خبر آی سی تی از ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، به گفته مسئولان این شرکت، اختراع جدید آن‌ها یک ریزربات کوچک‌تر از دانه برنج است که از طریق سیستم عصبی مرکزی بیمار به نقطه‌ای در مغز هدایت می‌شود و می‌تواند جراحی جزئی انجام دهد، داروها را به آنجا برساند یا همراه با بخشی از بافت مدنظر برای نمونه‌برداری برگردد.

مایکل شپیگلماخر، مدیرعامل این شرکت پزشکی، می‌گوید که متوجه شده است برای درمان بیماری‌هایی در نقاط خاص بدن‌ــ به‌ویژه مغزــ نمی‌توان آن‌ها را دقیقا هدف قرار داد. او تاثیر درمان‌های موجود را «بمباران بدن بیمار با دارو» و ایجاد «عوارض جانبی نامطلوب گسترده یا آسیب به بافت‌ها و اندام‌های اطراف» توصیف می‌کند. حالا محصول جدید این متخصص و همکارانش قصد دارد بیماری‌های مغزی را دقیق‌تر درمان کند.

روش کار ربات کوچک جراح مغز

ربات کوچک ساخت آن‌ها که پزشک با استفاده از آهن‌ربایی قدرتمند آن را هدایت می‌کند، می‌تواند محموله‌ای از درمان هدفمند را مستقیما در یک تومور یا هر هدف دیگری‌ــ حتی در اعماق مغزــ رها کند و بازگردد.

اهمیت این روش ساخت طیف گسترده ای از داروهای توسط غول‌های داروسازی طیف می باشد. داروهایی مثل بیماری مغز و اعصاب از جمله پارکینسون، آلزایمر، صرع و بسیاری موارد دیگر می باشد. اما همه آن‌ها با این چالش مواجه‌اند که چگونه داروها را به روشی بهتر به نقطه‌ای در مغز که مدنظر است، برسانند.

از سوی دیگر، متخصصان شرکت بیونات لبز می‌گویند که ربات جدید آن‌ها نفوذ به بافت را به حداقل می‌رساند.  این کار را فقط به ایمن‌ترین شکل و با کوتاه‌ترین فاصله ممکن انجام خواهد داد. آن‌ها معتقدند که این روشی کاملا جدید را برای درمان بیماری‌های مغزی فراهم می‌کند.

این شرکت در حال توسعه  چند نمونه اولیه ریزربات می باشد.ربات هایی که هر کدام برای اهداف متفاوتی طراحی شده‌اند. یکی از آن‌ها به شکل کپسولی است. این شکل از طراحی برای حرکت در مایع می باشد. یکی دیگر هم به شکل چوب پنبه می باشد که برای سوراخ کردن بافت طراحی شده است. طراحی آن به شکل یک محصول نوک‌تیز می باشد. این محصول می‌تواند با برش دادن نوعی کیست در مغز جراحی جزئی انجام دهد. یکی دیگر هم می‌تواند با حمل محموله درمانی و ارسال مستقیم آن به منطقه موردنظر، از هجوم داروها به کل سیستم عصبی مرکزی جلوگیری کند.

مایکل شپیگلماخر به همراه همکارانش الکس شپانت و آویاد میزلز پیش از تاسیس شرکت بیونات لبز، موسسه پرایم سنس (PrimeSense) را ایجاد کرده بودند. شرکتی که سال ۲۰۱۳ اپل آن را به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار خرید. آن موسسه یکی از رهبران جهانی در زمینه حسگرهای سه‌بعدی بود و فناوری پشت شناسایی چهره اپل را ارائه کرد.

اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات

About The Author

آخرین خبرها

فعال‌سازی 5G گوشی‌های سامسونگ
1 دقیقه زمان مطالعه
کیفیت خواب شب
1 دقیقه زمان مطالعه
نمایشگر اپل واچ سری 10
1 دقیقه زمان مطالعه
تشخیص صوت هوش مصنوعی
1 دقیقه زمان مطالعه