تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سلامت روان افراد

     تاریخ آخرین ویرایش :   23 مرداد 1402       49 بازدید
تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سلامت
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شبکه‌های اجتماعی؛ عامل افسردگی است یا پایان تنهایی کسالت‌بار؟

سرویس اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات – استفاده بیش‌ از حد از رسانه‌های اجتماعی زمانی رخ می‌دهد که افراد به آن وابسته می‌شود. این اعتیاد در فعالیت‌های روزانه فرد اختلال ایجاد می‌کند.
این تحقیقات جدید که روز جمعه در مجله تحقیقات اینترنتی پزشکی منتشر شد. این تحقیقات ۲۳ مطالعه را بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۲۲ تجزیه و تحلیل کرده است.
به گزارش خبر آی‌سی‌تی از  ایتنا و به نقل از یورونیوز، محققان دانشگاه کالج لندن (UCL) نکات جدیدی را دریافتند.  ۷۰ درصد از مطالعات، پس از مداخله در استفاده از شبکه‌های اجتماعی، بهبود قابل توجهی در درمان افسردگی افراد صورت گرفته است.
دکتر روث پلاکت، نویسنده اصلی نتایج این مطالعه‌ها، گفته است پس از تجزیه و تحلیل ۱۰ مطالعه درباره تاثیر رسانه‌های اجتماعی روی انسان، متوجه شد افرادی که تا پایان آزمایشات از شبکه‌های اجتماعی استفاده نکرده‌اند
یا کمتر از آن استفاده کردند نسبت به کسانی که مدام در شبکه‌ اجتماعی بودند «افسردگی کمتری داشتند.»
مطالب پیشنهادی  قابلیت Gemini Live پاسخی به مدل هوش مصنوعی GPT-4o از OpenAI

آگاهی رساندن در مورد تاثیر شبکه‌های اجتماعی

خانم پلاکت در ادامه افزود آگاهی رساندن در مورد تاثیر شبکه‌های اجتماعی می‌تواند افرادی را که به شبکه‌‌های اجتماعی اعتیاد دارند، تشویق کند به فعالیت‌های دیگری که ممکن است در آن‌ها حس بهتری ایجاد کند روی بیاورند.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سلامت

دکتر پاتریشیا شارتاو، یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه گفت: «به عنوان پزشک، ما باید به طور فعال استفاده از رسانه‌های اجتماعی و اثرات آن بر سلامت روان را در بیمارانی که با اضطراب و افسردگی مبتلا هستند، بررسی کنیم.»

رسانه‌های اجتماعی ممکن است تاثیر مثبت و منفی بر سلامت روان داشته باشند.

به عنوان مثال تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۹ انجام شد. این تحقیقات  نشان می‌داد که این نحوه استفاده مردم از شبکه‌‌های اجتماعی است که روی سلامت روان آن‌ها می‌تواند تاثیر بگذارد.

به گفته محققان این مطالعه، شبکه‌های اجتماعی روی کسانی که به صورت عادی از آن استفاده می‌کنند می‌تواند با پیامدهای مثبتی همراه است.

ارتباط میان استفاده از رسانه‌های اجتماعی و افزایش علائم افسردگی و اضطراب

با این حال برخی از مطالعات دیگر نشان می‌دهند ارتباط معناداری میان استفاده از رسانه‌های اجتماعی و افزایش علائم افسردگی و اضطراب وجود دارد. با این حال احتمال داده می‌شود برخی از شرکت کنندگان در پاسخ به سوالات نسبت
به شبکه‌‌های اجتماعی سوگیری کرده باشند.
اخیرا تیمی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد مطالعه جهانی انجام دادند. آنها هیچ مدرکی دال بر ارتباط استفاده از فیسبوک به ویژه با آسیب‌های روانی گسترده پیدا نکرد.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سلامت

تخمین زده می‌شود که ۵۷ درصد از افراد ۱۶ تا ۷۴ ساله در اتحادیه اروپا از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

به گفته  خام پلاکت «رابطه بین استفاده از رسانه‌های اجتماعی و سلامت روان امری پیچیده می باشد. برخی از مطالعات نشان دادند که ترک رسانه‌های اجتماعی می‌تواند اثرات منفی مانند افزایش تنهایی داشته باشد.

برخی دیگر دریافتند که به کاهش احساس افسردگی کمک می‌کند.»

او در در ادامه افرود برای این‌که بدانیم تحت چه شرایطی و برای چه کسانی رسانه‌های اجتماعی می‌توانند مفید یا مضر باشند  به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

مطالب پیشنهادی  مینی پی‌سی Minisforum S100

سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

باتری آیفون 14 و 14 پرو با افت محسوس ظرفیت مواجه می شود

د مرداد 23 , 1402
باتری آیفون 14 و 14 پرو
//

شاید برای شما جالب باشد