پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

ربات خلبان با بهره گیری از هوش مصنوعی در کره + ویدئو

ربات خلبان

ربات خلبان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

با «پیبات»، ربات خلبان آشنا شوید! + ویدئو

سرویس اخبار تکنولوژی – مهندسان و محققان موسسه علم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) درحال توسعه ربات انسان‌نما هستند. این ربات می‌تواند هر هواپیمایی را بدون نیاز به تطابق با کابین خلبان به پرواز درآورد.
دیوید شیم، استادیار مهندسی برق در موسسه علم و فناوری پیشرفته کره مطالبی را در این خصوص به خبرنگاران گفت. او می‌گوید: «پیبات یک ربات انسان‌نماست که می‌تواند درست مثل انسان با کنترل سیگنال‌های کابین خلبان، هواپیما را به پرواز درآورد.»

پیبات حتی در شرایطی که هواپیما با لرزش‌هایی شدید مواجه می‌شود می‌تواند با فناوری کنترل با ابزارها و کلید‌های مختلف هواپیما ماهرانه کار کند. او می تواند با دقت بالای خود انگشتان و بازوان خود را به دقت کنترل کند.

به گزارش خبر ICT  از  ایتنا و به نقل از یورونیوز، دوربین‌های خارجی پیبات به آن اجازه نظارت بر وضعیت موجود هواپیما را می‌دهد و دوربین‌های داخلی نیز آن را در کار با کلید‌ها و ابزارهای کنترل هواپیما یاری می‌دهد.

اجرای دستورالعمل های پیچیده

پیبات همچنین قادر است دستورالعمل‌های پیچیده‌ای که به زبان‌های طبیعی ارائه شده‌اند را به خاطر بسپارد و آن‌ها را در هواپیماهای مختلف به کار گیرد.

به گفته تیم موسسه علم و فناوری پیشرفته کره، گنجایش حافظه آن آن‌چنان بالاست که می‌تواند همه نمودارهای ناوبری هوانوردی جپسن در سراسر جهان را به خاطر سپرد. این‌کار برای انسان غیر ممکن است.

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  تشخیص پارکینسون به کمک هوش مصنوعی

دیوید شیم می‌گوید:‌ «انسان می‌تواند با هواپیماهای گوناگون پرواز کند و به کار کردن با آن‌ها عادت می‌کند. حال اگر بخواهد با هواپیمای دیگری کار کند باید کار با آن را یاد بگیرد. بعضی وقت‌ها تغییر عادت زیاد کار ساده‌ای نیست و چون عادت‌های ما در ذهنمان رسوخ کرده‌اند نمی‌توانیم روش کارمان را به راحتی از یکی به دیگری تغییر دهیم. اما ما می‌توانیم تنظیمات هر هواپیما را به این ربات خلبان آموزش دهیم و سپس می‌توانید با یک کلیک ساده نوع هواپیما را تغییر دهید.»

هوش مصنوعی مولد پیشرفت چشم‌گیری به وجود آورد

به گفته تیم تحقیقاتی، پیبات قابلیت ادراک دارد و به لطف پیشرفت‌های اخیر در مدل‌های زبانی بزرگ (LLM)، قادر است راهنماهایی را که برای انسان نوشته شده‌اند، به‌خاطر بسپرد.

آقای شیم می‌گوید: «ما پیشتر هم در سال ۲۰۱۶ یک ربات خلبان ساخته بودیم. در آن زمان فناوری هوش مصنوعی پیشرفته‌ای در اختیار نداشتیم به همین‌خاطر مجبور به تولید ربات ساده‌تری شدیم. آن ربات‌ نمی‌توانست چیزی چون راهنما را فراگیرد. اما با بکارگیری چت‌جی‌پی‌تی و دیگر سیستم‌های مدل‌ زبانی بزرگ، فناوری اخیرا پیشرفت‌های بسزایی داشته است.»

انتظار می‌رود به لطف به‌کارگیری مدل‌های زبانی بزرگ پی‌بات قادر به انجام پروازهایی بی‌خطا باشد و بتواند در موقعیت‌های اضطراری بسیار سریع‌تر از انسان واکنش نشان دهد.

تیم تحقیقاتی همزمان با استفاده از چت‌جی‌پی‌تی در حال توسعه مدل زبان طبیعی اختصاصی به خود است. پیبات با استفاده از این مدل قادر خواهد بود بدون نیاز به اینترنت فرآیند تحقیق و یادگیری را طی کند. این مدل زبانی منحصرا اطلاعات مربوط به خلبانی را پوشش می‌دهد و در یک کامپیوتر قابل حمل کوچک ذخیره شده و در کابین خلبان قرار دارد.

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  کیفیت خواب شب

قابلیت پرواز انفرادی و یا به عنوان کمک خلبان

پیبات برای مواقعی طراحی شده است که استفاده از انسان به عنوان خلبان یا راهبر به صرفه نیست. این ربات انسان‌نما می‌تواند به عنوان خلبان یا کمک خلبان با برج مراقبت و دیگر انسان‌های درون کابین با استفاده از فرمان‌های صوتی و قابلیت تبدیل متن به گفتار ارتباط برقرار کند.

سازگاری و انطباق‌پذیری این ربات از حوزه هوانوردی پا را فراتر می‌گذارد. قد ۱۶۰ سانتی‌متری و وزن ۶۵ کیلوگرمی این ربات انسان‌نما به ‌آن امکان می‌دهد که به عنوان راننده اتومبیل، راهبر تانک و حتی سکاندار کشتی عمل کند.

دیوید شیم با اشاره به این که پیبات قادر به انجام هر فعالیتی است که انسان به صورت نشسته انجام می‌دهد، می‌گوید: «اگرچه ممکن است شکل انسان در انجام همه فعالیت‌ها بهینه نباشد، اما از آن‌جا که همه‌چیز برای انسان طراحی شده است، ما آن را به شکل انسان ساختیم.»

این روبات همچنان در حال تکمیل است و انتظار رود تا سال ۲۰۲۶ به مراحل نهایی تولید برسد.

این تحقیقات به سفارش آژانس توسعه دفاعی کره جنوبی انجام می‌شود و آقای شیم برای پیبات کاربردهای نظامی در آینده متصور است.

 

About The Author