تشخیص دیابت با هوش مصنوعی

     تاریخ آخرین ویرایش :   1 آبان 1402       28 بازدید
تشخیص دیابت با هوش مصنوعی
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

هوش مصنوعی با گوش دادن دیابت را تشخیص می‌دهد

تشخیص دیابت با هوش مصنوعی توسط گروهی از آزمایشگاه‌های کلیک (آزمایشگاه نوآوری دیجیتال) با دقت 89 درصد برای زنان و 86 درصد برای مردان انجام گرفت.

سرویس اخبار فناوری – دانشمندان راهی یافته‌اند که با چند جمله صحبت کردن فرد با تلفن همراه می‌توانند آزمایش کنند به دیابت مبتلا است یا خیر.
گروهی از آزمایشگاه‌های کلیک (آزمایشگاه نوآوری دیجیتال) در ایالات متحده آمریکا یک مدل هوش مصنوعی پدید آورده‌اند. این مدل از شش تا ۱۰ ثانیه صدای فرد تشخیص می‌دهد آیا او به دیابت نوع ۲ مبتلا است یا خیر. میزان دقت این آزمایش برای زنان ۸۹ درصد و برای مردان ۸۶ درصد بوده است.به گزارش خبر ICT از ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، جیسی کافمن، دانشمند پژوهشی آزمایشگاه‌های کلیک گفت: «پژوهش ما تفاوت‌های صوتی چشمگیری را بین افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و غیرمبتلایان نشان می‌دهد و قادر است نحوه غربالگری جامعه پزشکی برای دیابت را تغییر ‌دهد.»

هزینه بر بودن روش های تشخیص کنونی

«روش‌های کنونی تشخیص ممکن است به زمان، سفر و هزینه زیادی نیاز داشته باشد. فناوری صوتی این امکان را دارد که چنین موانعی را به‌کلی از بین ببرد.»‌در این مطالعه با هدف شناسایی ویژگی‌های صوتی که مبتلایان به دیابت را از غیرمبتلایان متمایز می‌کند، ۱۸ هزار صدای ضبط‌شده تجزیه و تحلیل شد. دانشمندان با استفاده از پردازش علائم این صداها توانستند تغییرات ظریف زیر و بم و شدت را که برای گوش انسان نامحسوس است، تشخیص بدهند.

مطالب پیشنهادی  آسیب‌پذیری کد اتریوم و مشکلات امنیتی آن

بر اساس ارقام فدراسیون بین‌المللی دیابت، این ابزار می‌تواند برای حدود ۲۴۰ میلیون بزرگسال در سراسر جهان که اکنون بی‌آنکه بدانند با این بیماری زندگی می‌کنند، مفید باشد.

تشخیص دیابت با هوش مصنوعی

این پژوهش جدید نقش فزاینده هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی را نشان می‌دهد . همچنین با همگرایی مدل‌های یادگیری ماشینی و علم داده (دیتا ساینس) به بهبود درمان بیماران و کمک به کشف‌های پزشکی یاری می‌رساند.

پژوهشگران می‌گویند از این مدل هوش مصنوعی که برای تعیین ابتلا به دیابت به داده‌های اولیه سلامتی فرد نمونه نیاز دارد. می‌توان برای تشخیص سایر بیماری‌ها نیز استفاده کرد.

یان فوست، نایب رئیس آزمایشگاه کلیک که این پژوهش را راهبری می‌کرد، گفت: «پژوهش ما بر امکان فوق‌العاده فناوری صدا در شناسایی دیابت نوع ۲ و سایر بیماری‌ها تاکید می‌کند.»

«فناوری صدا به‌مثابه یک ابزار غربالگری دیجیتال دردسترس و مقرون‌به‌صرفه شیوه‌های مراقبت بهداشتی را دگرگون می‌کند.»‌

این فناوری در مطالعه‌ای با عنوان «تجزیه و تحلیل صوتی و پیش‌بینی دیابت نوع ۲ با استفاده از قطعه صداهای ضبط‌شده در گوشی هوشمند»، در نشریه مجموعه مقالات کلینیک مایو: سلامت دیجیتال، به تفصیل شرح داده شده است.

سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

درمان افسردگی به وسیله چت‌جی‌پی‌تی

د آبان 1 , 1402
درمان افسردگی به وسیله چت‌جی‌پی‌تی
//

شاید برای شما جالب باشد