فناوری 6G با ساخت تراشه ی نوری وارد عرصه جدیدی شد

     تاریخ آخرین ویرایش :   29 آذر 1402       55 بازدید
فناوری 6g
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ساخت تراشه‌ای نوری که راه را برای فناوری 6G هموار می‌کند

فناوری 6G با ساخت تراشه ی نوری وارد عرصه جدیدی شد. دانشمندان برای اولین بار تراشه‌ای ساخته‌اند که از سازه‌های الکترونیکی و نوری استفاده می‌کند و می‌تواند راه را برای فناوری 6G هموار کند.

سرویس اخبار ارتباطات – این پژوهش  در نشریه نیچر کامیونیکیشنز منتشر شده است. این پژوهش طرح تراشه‌های مخابراتی را ارائه می‌دهد. فناوری یاد شده برای رادارهای پیشرفته، سیستم‌های ماهواره‌ای، شبکه‌های بی‌سیم پیشرفته (وای‌فای) و حتی نسل‌های 6G و 7G فناوری موبایل لازم است.
به گزارش خبر ICT از ایتنا پژوهشگران با ادغام سازه‌های مبتنی بر نور یا فوتونیک روی صفحه مدار الکترونیکی، پهنای باند فرکانس رادیویی را به میزان چشمگیری افزایش دادند. آنها در عین حال در فرکانس‌های بالا بهبود دقت سیگنال مشاهده شد.

آن‌ها این نمونه تراشه نیمه‌رسانا را در ابعاد ۵ میلیمتر در ۵ میلیمتر و با اتصال سازه‌های الکترونیک و فوتونیک روی یک زیرلایه سیلیکون ساختند، شبیه آجرهای لگو.

دستگاه‌هایی که از شبکه‌های ۵جی استفاده می‌کنند، مانند گوشی‌های هوشمند، داده‌ها را در محدوده‌های متفاوت فرکانس رادیویی انتقال می‌دهند و دریافت می‌کنند‌. از باند پایین (زیر یک گیگاهرتز) گرفته تا باند بالا (۲۴ تا ۵۳ گیگاهرتز).

شبکه 6G که انتظار می‌رود تا دهه ۲۰۳۰ فراگیر شود

فرکانس‌های بالاتر به‌دلیل ظرفیت انرژی بیشتر طول موج‌های کوتاه‌تر، افزایش سرعت را امکان‌پذیر می‌کنند. اما احتمال تداخل بیشتر است. علتش این است که طول موج‌های کوتاه‌تر سعی می‌کنند از سطوح و اشیاء بزرگ‌تر نفوذ و عبور کنند.  علاوه بر این، دامنه سیگنال را کاهش می‌دهند.

مطالب پیشنهادی  بد‌افزار خطرناک PlugX در حال نفوذ به کامپیوترها ایرانی‌ها است

شبکه 6G که انتظار می‌رود تا دهه ۲۰۳۰ فراگیر شود در فرکانس بالاتر عمل می‌کند، که از ۷ تا ۱۵ گیگاهرتز آغاز می‌شود.

با این حال، بالاترین باندهای 6G برای کاربردهای صنعتی باید بیش از ۱۰۰ گیگاهرتز باشد و احتمالا حتی به ۱۰۰۰ گیگاهرتز برسد و از لحاظ نظری، سرعتش می‌تواند به حداکثر ۱۰۰۰ گیگابایت در ثانیه برسد.

این یعنی باید تراشه‌های مخابراتی با پهنای باند فرکانس رادیویی بسیار بالاتر و فیلتر پیشرفته برای حذف تداخل در فرکانس‌های بالاتر ساخته شود. این جا است که مسئله ساختار تراشه مطرح می‌شود و فوتونیک در تراشه‌های نیمه‌رسانای مورد استفاده در دستگاه‌های 6G نقشی کلیدی بازی می‌کند.

سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

نشانه آلزایمر چیست ؟

چ آذر 29 , 1402
نشان آلزایمر چیست
//

شاید برای شما جالب باشد