پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

تراشه اینتل با یک هزار میلیارد ترانزیستور

تراشه اینتل

تراشه اینتل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اینتل تراشه‌ای با یک هزار میلیارد ترانزیستور می‌سازد

تراشه اینتل با یک هزار میلیارد ترانزیستور تا سال 2031 تولید خواهد شد. پت گلسینگر مدیر ارشد اجرایی اینتل تایید کرد این شرکت تا ۲۰۳۱ میلادی قانون مور را پشت سر می گذارد.

سرویس اخبار تکنولوژی – با پیشرفته تر شدن صنعت بسته بندی تراشه بلندپروازی شرکت ها نیز بیشتر می شود. در این میان اینتل تصمیم دارد تراشه ای با یک هزار میلیارد ترانزیستور تا ۲۰۳۰ میلادی بسازد.
طبق قانون مور که اینتل و Fairchild Semiconductor ابداع کرده اند، تعداد ترانزیستورهای تراشه ها باید هر سال ۲ برابر شود. اما این روند طی گذر زمان بدتر و نرخ ۲ برابر سازی ترانزیستورها کندتر شد و به ۳ سال رسید.
به گزارش خبر ICT از  ایتنا ، اما پت گلسینگر مدیر ارشد اجرایی اینتل تایید کرد این شرکت تا ۲۰۳۱ میلادی قانون مور را پشت سر می گذارد. او همچنین درباره فراتر بردن کانسپت قانون مور یا قانون مور۲.۰ برای افزایش تعداد ترانزیستورها نیز صحبت کرد. TSMC و یک شرکت کره ای نقشی استثنایی در ارائه تراشه های جدید اینتل براساس گره های ۲ نانومتری داشتند. حتی کوالکام نیز از سرویس های این شرکت ها استفاده کرد.

مرگ قانون مور  تا ۳ یا ۴ دهه دیگر

گلسینگر در سخنان خود گفت: تصور می کنم ما مرگ قانون مور را تا ۳ یا ۴ دهه دیگر اعلام کنیم. هرچند این امر احتمالا واقعی باشد اما دیگر در دوران طلایی قانون مور به سر نمی بریم و اوضاع تغییر کرده است. تعداد دو برابر سازی تراشه ها تقریبا هر ۳ سال یکبار اتفاق می افتد و ما نیز شاهد کاهش روند بوده ایم. اینتل پس از دستیابی به این پیشرفت ها می تواند تا ۲۰۳۰ میلادی به یک هزار میلیارد ترانزیستور در یک تراشه دست یابد. این نخستین باری نیست که برخی مقامات اینتل ادعای چنین تحول بزرگی را مطرح می کنند. آن کلهر نایب رییس و مدیر عامل تکنولوژی دولوپمنت اینتل نیز اعلام کرده بود قانون مور در حال پیشرفت است و مقیاس بندی های سنتی نیز کندتر می شوند.این شرکت تصمیم دارد بسته بندی را پیشرفته تر کند و از فناوری های تولید ۳ نانومتری نیز استفاده کند. با این وجود چنین پیشرفت هایی هزینه های بالایی دارند. گلسینگر در این باره می گوید: ۷یا ۸ سال قبل یک کارخانه مدرن با ۱۰ میلیارد دلار ساخته می شد، اکنون این امر ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد.

About The Author