عوامل توسعه پایدار و نقش پست

1      تاریخ آخرین ویرایش :   21 مهر 1401       164 بازدید
عوامل توسعه پایدار
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 5 دقیقه

.عوامل توسعه پایدار و نقش پست

عوامل توسعه پایدار و شاخص های تعریف شده برای آن متعدد است. در این مطلب به یکی از آن عوامل در کشورهای توسعه یافته به نام پست خواهیم پرداخت.

خبر آی سی تی – عوامل توسعه پایدار و مفاهیم  مربوط به آن در مقالات و کتب مختلف مورد بحث قرار گرفته است. ابتدا در خصوص توسعه پایدار شرحی مختصری بیان می شود. مباحث توسعه پایدار بعد از یکجانبه گرایی در توسعه کشورها مطرح شد. هدف توسعه پایدار حفظ عناصر و شاخص های مهم زندگی از جمله محیط زیست ، عدالت و کیفیت زندگی در جریان انقلاب صنعتی مطرح گردید.

در شرایطی که انقلاب صنعتی به سرعت و بدن در نظر گرفتن عوامل توسعه پایدار در حال از بین بردن منابع طبیعی ، محیط زیست و در ابعاد اجتماعی در حال توسعه فقر و بی عدالتی در بین جوامع بود . مباحث توسعه پایدار بر لزوم حفظ یکپارچگی جوامع و محیط زندگی و توسعه عدالت در کنار توسعه اقتصادی تاکید کردند . تا موتور انقلاب صنعتی با رویکردی متوازن به حرکت خود ادامه دهد.

نویسنده مهدی گمرکی

ما در این نوشتار سعی می کنیم به مناسبت 17 مهرماه روز جهانی پست به یکی از ابزارهای مهم توسعه پایدار که همزمان با انقلاب صنعتی مورد توجه کشورهای توسعه یافته قرار گرفت اشاره کنیم.

پست برای ما ایرانیان یادآور تاریخی است به طول بیش از 3000 سال. همانیکه مردم ایران آن را با عنوان چاپار از طریق کتاب های تاریخی می خوانند.  در ذهنشان به عنوان یکی از افتخارات تاریخی ایران ثبت کرده اند.

روز جهانی پست
روز جهانی پست

پست چگونه به یکی از مهمترین عوامل توسعه پایدار تبدیل شد ؟

اما پست چگونه توانست در طول انقلاب صنعتی به یکی از مهمترین عوامل توسعه پایدار تبدیل شود. چنانچه برخی معتقدند نقش پست ایالات متحده در توسعه پایدار و متوازن آن بی بدیل و غیر قابل انکار است.

قبل از هر توضیحی به یک مساله مهم باید پرداخت. مساله ای که با تحلیل آمار اتحادیه جهانی پستی به آن خواهیم رسید. آمار نشان میدهد هر آنچه کشورها به توسعه یافتگی بیشتری برسند همزمان سرانه مرسولات پستی آنها به ازای هر نفر جمعیت  نیز با رشد خیره کننده ای مواجه می شود. تا بدانجا که سرانه مرسولات پستی در آمریکا در سال های اخیر به عدد خیره کننده هزار مرسوله در سال به ازای هر نفر از جمیعت ان کشور رسیده.  این عدد با سرانه مرسوله در کشور ما که در بهترین شرایط 8 مرسوله به ازای هر نفر در سال می باشد تفاوت معناداری دارد.

بدین ترتیب می توان دریافت تعداد پرسنل مشغول به کار در شبکه پستی کشورهای توسعه یافته نیز بسیار قابل توجه است.

یک آمار قابل توجه!

به عنوان مثال بر اساس آمار اتحادیه جهانی پستی تعداد پرسنل در کلیه اپراتورهای پستی آلمان در سال 2020 به عدد 395761 نفر است. این در حالی است که  عدد ثبت شده برای کشور ما 14340 نفر را نشان می دهد.

این اعداد معنادار که می توان آن را در سایت اتحادیه جهانی پستی مورد بررسی بیشتر قرارداد بیانگر آن است که کشورها همراستا با توسعه خود شبکه های پستی خود را به میزان قابل ملاحظه ای توسعه داده اند.

اما پست چه نقشی در توسعه پایدار دارد و عدم پرداخت به آن چه اتفاقاتی را می تواند در آینده رقم بزند؟ آیا می توان پست را به لیست عوامل توسعه پایدار اضافه کرد ؟

مهمترین ویژگی پست ابزار نیروی انسانی ، توزیع گسترده دفاتر پستی ، ناوگان حمل و نقل و شبکه توزیع قدرتمند مویرگی خود می باشد. پست می تواند نقشی اساسی در توزیع عادلانه امکانات و سرویس ها در بین اقشار مختلف مردم در شهر و روستا داشته باشد.

همانگونه که در تعاریف توسعه پایدار از دریافت عادلانه امکانات و سرویس ها به همه جمعیت کشور به عنوان یک بحث مهم باد می کنند  .کشورهای توسعه یافته از ابزار پست برای این امر و تحقق این شاخص بهره کافی را برده اند.

جالب است بدانید یکی از شاخص های توسعه یافتگی از دیدگاه سازمان ملل شاخص  مهم سرانه مرسولات پستی به ازای هر نفر از جمعیت در یک سال آماری می باشد.


سایر مطالب مرتبط با عوامل توسعه پایدار و نقش پست

مشکلات تجارت الکترونیک در ایران

توسعه صادرات اصفهان با محوریت خرده فروشی فرامرزی

دولت الکترونیک و مشکلات پیش رو

تجارت الکترونیک در ایران فرصت ها و آینده پیش رو

پست لجستیک راهی برای توسعه صادرات کشور


 

نکات زیر می تواند به ظرفیت های پست در بهبود شاخص های توسعه پایدار اشاره داشته باشد . این نکات می تواند پست را به عنوان یکی از مهمترین عوامل توسعه پایدار نامگذاری کند.

  • پست به واسطه ابزار نیروی انسانی در کشور ها می تواند به عنوان نماینده دولت در تمام نقاط شهری روستایی ایفای نقش کند.
  • خدمات پستی می تواند رابط مردم و دولت باشد. و به توسعه عدالت اداری و کاهش فساد اداری کمک نماید.
  • شبکه قدرتمند لجستیک پستی به عنوان بازوی توانمند تولید می تواند کالای تولید را بدون طی روال های سنتی و خارج از دست واسطه ارزانتر به مصرف کننده برساند.
  •  پست می تواند فاصله شهر و روستا و منطقه برخوردار و محروم را به کمترین حد ممکن برساند. شرابطی که می تواند باعث توسعه عدالت در کشور گردد.
  • شبکه پست مالی که در قالب کشورها در حال ارائه سرویس می باشد.متاسفانه با بی درایتی برخی از مدیران کشور در سال های گذشته پست مالی از بدنه پست ایران جدا شد. پست یک ابزار بسیار توانمند در ارائه خدمات مالی خرد در سطح گسترده در سطح ملی ، منطقه ای و جهانی را از دست داد .
گزارش UPU در خصوص پست مالی

بر اساس گزارش  UPUبخش پست با ۲ میلیارد حساب در سرتاسر جهان، نقش مهمی در ارائه دسترسی به خدمات مالی مقرون به صرفه برای عموم مردم، به‌ویژه برای افرادی که اغلب محروم هستند، مانند جمعیت‌های کم درآمد، زنان، جوانان و جوامع روستایی ایفا می‌کند. این خدمات مالی شامل حساب های بانکی، پرداخت ها، انتقال پول امن و اعتبار است.

  • پلت فرم شبکه جهانی پست به واسطه اطلاعات وسیع خود می تواند یک عامل قدرتمند در اشتراک گذاری اطلاعات در سراسر جهان باشد. این دسترسی از طریق تمبر و یک ابزار مهم برای توسعه خدمات بازرگانی از طریق خدمات پستی گردد.
  • بیش از 5 میلیون کارمند شبکه جهانی پست یک عامل مهم و تاثبر گذار می باشند . افرادی که در مسیر توسعه پایدار برای تشریح مسائل مهم زیست محیطی از طریق دفاتر پستی در سراسر جهان کارایی بالایی خواهند داشت.
  • و در آخر می تواند گفت پست یک عامل مهم در ایجاد انسجام ملی در کشورها می باشد . استفاده از این ظرفیت توزیع عادلانه ثروت می تواند به افزایش رضایت عمومی در سطح ملی تبدیل شود.
در پایان …

در عین حال باید به عدم آگاهی مدیران کشور از ظرفیت های شبکه ملی و جهانی پست اشاره کرد.  این عدم ناآگاهی در سال های گذشته باعث بروز مشکلات وسیعی در توسعه زیرساخت های پستی در کشور در گذشته و آینده می شود.

با توجه به اهمیت شبکه پستی باید گفت عدم توجه به توسعه بخش خدمات پستی می تواند آینده اقتصادی ایران را با مشکلات جدی در حوزه لجستیک مواجه نماید . در عین حال راه دسترسی به خدمات عمومی را از بخش هایی از جامعه مسدود نماید.

یادآوری این نکته ضروری است که توسعه پست در کشور نیاز به توجه جدی مسئولان و برنامه ریزان دارد.  باید این مساله  را به صورت فوری در دستور کار قرار دهند.

 

نویسنده مهدی گمرکی کارشناس ارشد تجارت الکترونیک و مشاور دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی

خلاصه مطلب
عوامل توسعه پایدار و نقش پست
نام مطلب
عوامل توسعه پایدار و نقش پست
توضیحات
عوامل توسعه پایدار و شاخص های تعریف شده برای آن متعدد است. در این مطلب به یکی از آن عوامل در کشورهای توسعه یافته به نام پست می پردازیم.
نویسنده
نام منتشر کننده
خبر آی سی تی khabarict
لوگوی منتشر کننده

مهدی گمرکی

کارشناس ارشد و مشاور تجارت الکترونیک و دیجیتال مارکتینگ

One thought on “عوامل توسعه پایدار و نقش پست

  1. به واقعیت درستی اشاره کردید. پست در همه کشورهای توسعه یافته یک ابزار کلیدی در توسعه متوازن آنها بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

پرداخت مالیات گذر از دولت نفت سوز به دولت مالیات سوز!

چ مهر 6 , 1401
پرداخت مالیات
//

شاید برای شما جالب باشد