پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

استارلینک در ایران فعال شده است

استارلینک در ایران

استارلینک در ایران

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ایلان ماسک: ۱۰۰ ترمینال استارلینک در ایران فعال شده است

استارلینک در ایران فعال شد. این خبری است که ایلان ماسک در توییتر اعلام کرد.

اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات – ایلان ماسک در توییتی خبر از فعال‌سازی تنها ۱۰۰ استارلینک در ایران داده است. وی ۳ ماه پیش خبر ارائه اینترنت ماهواره‌ای در ایران را داد.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌اکس در پاسخ به یک کاربر توییت کرد که ۱۰۰ استارلینک در ایران فعال گردید. وی اولین بار سه ماه پیش اعلام کرده بود که سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران فعال خواهد شد.

گزارش کاربران مختلف نشان می‌دهد که این اینترنت در اکثر مناطق ایران فعال نمی‌شود. ظاهراً تنها در برخی از مناطق مرزی به شبکه متصل می‌شود. از این رو برخی از کاربران توییتر این اقدام ماسک را به‌نوعی تبلیغاتی می‌دانند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۲۳ سپتامبر (اول مهر)، مجوزی عمومی موسوم به «جی‌ال-دی۲» (GL-D2) را صادر کرد. این مجوز شامل دستورالعمل‌های به‌روزشده به شرکت‌های تکنولوژی برای ارائه‌ی فهرستی از نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و خدمات اینترنتی به مردم ایران تحت شرایط تحریم است.

دستورالعمل های جدید استارلینک

به‌طور کلی، دستورعمل‌های به‌روزشده تحت مجوز عمومی به شرکت‌های فناوری آمریکایی اجازه می‌دهد برخی از نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و خدماتی را که پیش از این مشمول تحریم‌ بوده‌اند، بدون نیاز به دریافت مجوز از آمریکا به ایران صادر کنند. این اقلام به دسته‌بندی EAR99 (مقررات اداره صادرات) تعلق دارند که عموماً کالاهای مصرفی مبتنی بر تکنولوژی سطح پایین هستند و صادرات آن‌ها نیازمند مجوز نیست، مگر در شرایطی که مقصد، کشور تحت تحریم باشد.

به دنبال صدور مجوز D2اتوسط ایت شرکت  اعلام کرد که اینترنت ماهواره‌ای را در اختیار کاربران ایرانی قرار خواهد داد. در هفته‌های اخیر تصاویری از ورود تجهیزات استارلینک به ایران در شبکه‌های اجتماعی پخش شد.

وال‌استریت ژورنال اخیراً گزارش کرده بود که حدود ۲۰۰ دستگاه تجهیزات استارلینک از طریق عراق به ایران قاچاق شده است.

حتی اگر خبر فعال شدن ۱۰۰ دستگاه صحت داشته باشد باز هم به معنی موفق نشدن طرح ماسک برای ارائه‌ی اینترنت آزاد ماهواره‌ای در ایران است.

از مهم‌ترین چالش‌های فعال شدن اندک ترمینال‌های استارلینک در کشور می‌توان به گرانی تجهیزات و هزینه‌ی اشتراک این سرویس اینترنت ماهواره‌ای و غیرقانونی بودن استفاده از آن در کشور اشاره کرد.

About The Author