پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

یکپارچه‌سازی پیام‌رسان‌های داخلی در میانه‌ گلایه کاربران از کندی سرعت

یکپارچه‌سازی پیام‌رسان‌های داخلی

یکپارچه‌سازی پیام‌رسان‌های داخلی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکپارچه‌سازی پیام‌رسان‌های داخلی در میانه‌ گلایه کاربران از کندی سرعت

یکپارچه‌سازی پیام‌رسان‌های داخلی  توسط صاحب نظران مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
اخبار ارتباطات و فناوری اطلاعات – انتقاد از سرعت اینترنت موضوع تازه‌‌ای نیست. از چهار ماه پیش تاکنون نه تنها دسترسی به پلتفرم‌هایی همچون اینستاگرام و واتس‌اپ مسدود گردید بلکه سرعت اینترنت هم نوسان‌های زیادی پیدا کرد. بارها مقصر اصلی این کندی سرعت، استفاده از فیلترشکن‌ها معرفی شد. اما در روزهای اخیر، کاربران پلتفرم‌های داخلی هم از مشکل کندی سرعت در امان نماندند.
با گذشت چهار ماه از انحصاری کردن فضای پلتفرم‌های ارتباطی هنوز هم تلاش‌ها برای تشویق مردم به عضویت در آنها ادامه دارد. پنجم دی‌ماه، زارع‌پور از تدوین لایحه‌ای برای حفاظت از اطلاعات و داده‌های شخصی کاربران پلتفرم‌های داخلی خبر داد . وی از معافیت مالیاتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی فعال در سکوهای داخلی نیز مطالبی عنوان کرد. اما کاربران این سکوها می‌گویند سرعت این پلتفرم‌ها به اندازه کافی راضی‌کننده نیست. جست‌وجوی دو کلیدواژه سرعت و نام پیام‌رسان‌های داخلی در توییتر نشان می‌دهد کمتر کاربری از سرعت این پلتفرم‌ها ابراز رضایت کرده‌ است.

افزایش سرعت پیام رسان ها

عیسی زارع‌پور، یکم بهمن‌ماه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره علت کندی سرعت پیام‌رسان‌های ایرانی در برخی ساعات روز گفت: «ما حداکثر تلاش خود را می‌کنیم که پیام‌رسان‌های داخلی با حداکثر سرعت و کیفیت به مردم ارائه خدمت کنند. اگر مردم کندی‌ای مشاهده کردند با شماره ۱۹۵ تماس بگیرند.»
مسئولان پیام‌رسان‌های داخلی اما واکنش‌های متفاوتی درباره کندی سکوها داشتند. فرهاد مرادی، مدیرعامل سروش پلاس، در گفت‌وگو با پیوست می‌گوید: «این‌طور نبوده که در ساعات خاصی کاهش سرعت داشته باشیم. در روزهای مختلف مانند روزهای کنکور روی شبکه‌های همراه کندی سرعت وجود داشت. چنین موارد کلی‌ای وجود دارد و خارج از این موارد کندی نداشته‌ایم.»
احتمالاً اشاره مرادی به اختلال‌هایی است که از ۲۸ دی‌ماه در اینترنت دیده شده است. شرکت ارتباطات زیرساخت علت را مشکلات فنی عنوان کرد و زارع‌پور هم این مشکلات را تایید کرد و گفت: «روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در مرکز تبادل ترافیک کشوری در تهران مشکلی به مدت یکی دو ساعت داشتیم که به همت دوستان برطرف شد. در حال حاضر هیچ مشکلی وجود ندارد.»

کندی سرعت

مسئولان پیام‌رسان‌های ایتا، روبیکا و گپ حاضر به صحبت درباره این موضوع نشدند. هرچند برخی از این پیام‌رسان‌ها به صورت غیررسمی اعلام کردند که آنها نیز کاهش سرعت را در برخی از روزها تجربه کرده‌اند منتها علاقه‌ای به صحبت رسمی درباره آن نداشتند.
امین تجملیان، قائم‌مقام پیام‌رسان بله نیز روز گذشته در گفت‌وگو با پیوست، با بیان این که برخی از کاربران ممکن است در هفته‌ی گذشته تجربه‌ اختلال و کندی را داشته‌اند، گفت: این تجربه ممتد نبوده است. شرکت ارتباطات زیرساخت هم اعلام کرد که مشکلی در IXP کشور وجود داشت و این مشکل باعث می‌شد که نه فقط پیام‌رسان‌ها بلکه اغلب برنامه‌های داخلی دچار اختلال باشند. این مسئله باعث شد که در ساعاتی از روز اینستاگرام باز شود اما بله کار نکند. آخر هفته‌ی گذشته این مشکل برطرف شد و در هفته‌ی جاری نیز مشکلی به ما گزارش نشده است.

تجربیات جهانی

او در پاسخ به پرسشی درباره موضع بله نسبت به طرح یکپارچه‌سازی پیام‌رسان‌های داخلی گفت: مدت زیادی است که این طرح بیان شده است. یکی از فرضیاتی که در وزارت ارتباطات وجود دارد این است که مردم اکنون دچار سردرگمی هستند و می‌توان با یکپارچه‌سازی این مشکل را برطرف کرد. تجربیات جهانی نیز در این مورد وجود دارد. این طرح فعلا در دست پیاده‌سازی‌های تستی است. اگر نیاز مردم با این طرح برطرف شود، طرح بدی نیست و بله نیز در این موضوع مشارکت می‌کند.
تجملیان افزود: دغدغه اصلی در این موضوع، بحث پرایوسی کاربران و تجربه کاربری مناسب است. این موضوعات فعلا در دست کارشناسی است.
گلایه‌های کاربران درباره کندی پیام‌رسان‌های داخلی هنوز پاسخ مناسبی دریافت نکرده است. در همین حال، طرح تجمیع این پیام‌رسان‌ها هم بیان شد. زارع‌پور در روزهای ابتدایی دی‌ماه اعلام کرد یکی از اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که امکانی فراهم شود تا هر شخص که در هر پیام‌رسان ایرانی حضور دارد، بتواند به کسی که در آن پیام‌رسان نیست و در پیام‌رسان ایرانی دیگری حضور دارد، در قدم اول پیام مستقیم بدهد و سپس گروه‌ها و کانال‌های مشترک داشته باشند. این اتفاق تا دهه فجر یا حداکثر تا پایان سال محقق می‌شود.

نگرانی از تجربه کاربری

مدیرعامل سروش پلاس می‌گوید: «این طرح بیان شده و ما در حال بررسی یکسری موارد هستیم. نگران تجربه کاربری هستیم چون اگر مشکلی پیش بیاید ممکن است از چشم پلتفرم دیده شود. برای ما مهم است که برای کاربران تجربه خوبی رقم بخورد.»
او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی از نتیجه این طرح رونمایی می‌شود می‌گوید: «زمان‌بندی‌ای از سوی وزیر اعلام شده اما تا از مناسب بودن تجربه کاربری مطمئن نشویم نمی‌توان گفت که این طرح به زمان‌بندی می‌رسد.»
محمد خوانساری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، اعلام کرده بود برقراری ارتباط میان پیام‌رسان‌ها به صورت موازی از طریق سه تیم در حال پیگیری است. طبق گفته او، سازمان فناوری در حال کار کردن روی سرویسی است تا ارتباط (Interconnection) بین پیام‌رسان‌ها را فراهم کند، تا همان‌طور که مثلاً مشترکان ایرانسل می‌توانند با تلفن ثابت مخابرات تماس بگیرند، کاربران پیام‌رسان‌های مختلف امکان تبادل پیام با یکدیگر را بیابند.
هرچند هنوز کاربران پیام‌رسان‌های داخلی نیز از اختلال اینترنت گلایه‌مند هستند و آن را مخل برقراری ارتباط پایدار خود می‌دانند اما شاید برقراری ارتباط میان آنها موجب شود کاربران این پیام‌رسان‌ها با یکدیگر ساده‌تر در ارتباط باشند.

About The Author