پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

تشخیص سرطان ریه با هوش مصنوعی

تشخیص سرطان ریه

تشخیص سرطان ریه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

هوش مصنوعی در پیش‌بینی خطر ابتلا به کشنده‌ترین سرطان جهان موثر است

تشخیص سرطان ریه با هوش مصنوعی در مقایسه با بهترین مدل‌های موجود به همان اندازه خوب هستند یا حتی عملکرد بهتری دارند.

سرویس اخبار فناوری – یک مطالعه جدید در خصوص مدل‌های هوش مصنوعی در پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان ریه موارد جذابی را گزارش کرد. در این گزارش تاکید شده است هوش مصنوعی در مقایسه با بهترین مدل‌های موجود به همان اندازه خوب هستند یا حتی عملکرد بهتری دارند.
محققان کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه کمبریج در بریتانیا از داده‌های بانک زیستی بریتانیا و آزمایش غربالگری ملی ریه ایالات متحده استفاده کرده اند. آنها از این اطلاعات  رای توسعه مدل‌هایی برای پیش بینی خطر ابتلا به سرطان ریه در پنج سال آینده استفاده کردند.

به گزارش خبر ICT از  ایتنا آن‌ها از مجموعه داده‌ها برای آزمایش بیش از ۶۰ مدل مختلف یادگیری ماشینی استفاده کردند.  هدف محققان از این مطالعه این بود که ببینند کدام  یک در پیش‌بینی خطر ابتلا به این بیماری موثرتر است.

در این بین، آن‌ها در نهایت چهار مورد را ترکیب کردند. محققان توانستند خطر سرطان ریه را با دقت یکسان یا بهبود یافته در مقایسه با بهترین مدل‌های موجود پیش‌بینی کنند. این یافته‌ها روز سه‌شنبه در مجله پلوس مدیسین ( PLOS Medicine) منتشر شد.

مدل‌های مورد نظر تنها با سه متغیر سن فرد، سال‌های سیگار کشیدن و میانگین تعداد سیگارهای مصرف شده در روز ایجاد شدند.

هوش مصنوعی و پیش‌بینی دقیق خطر ابتلا به سرطان ریه

دکتر تام کالندر از کالج لندن در بیانیه‌ای گفت: «مطالعه ما نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند برای پیش‌بینی دقیق خطر ابتلا به سرطان ریه تنها با کمک سه قطعه اطلاعاتی که جمع آوری آن‌ها در طول ویزیت‌های معمول با پزشک عمومی، ویزیت‌های آنلاین یا از طریق اپلیکیشن‌ها ممکن است استفاده شود.»

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  تفاوت صدای هوش مصنوعی و انسان

وی افزود: «این رویکرد، این پتانسیل را دارد که غربالگری سطح جمعیت برای سرطان ریه را تا حد زیاد ساده نماید. همچنین به تحقق آن کمک کند. »

به گفته سازمان جهانی بهداشت، سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است . در این بین کشیدن سیگار عامل اصلی آن است که ۸۵ درصد از کل موارد را تشکیل می‌دهد.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که این بیماری در سال ۲۰۲۰ باعث مرگ ۱.۸ میلیون نفر شد.

علائم سرطان ریه شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرفه‌های بی وقفه، سرفه خونی، خستگی، کاهش وزن و عفونت‌های مکرر ریه می‌شود.

سرطان ریه
سرطان ریه

تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه بیماری می‌تواند به نتیجه بهتری منجر شود زیر درمان‌های موثرتری در دسترس است.

ائتلاف سرطان ریه در بریتانیا در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که رایج‌ترین مسیر برای تشخیص سرطان ریه پذیرش اورژانس در بیمارستان است علیرغم اینکه خیلی دیر شده باشد.

رنامه ملی غربالگری سرطان ریه در بریتانیا

دولت بریتانیا در ژوئن گذشته اعلام کرد که یک برنامه ملی غربالگری سرطان ریه را برای کمک به تشخیص زودتر این نوع سرطان اجرا می‌کند و از افراد ۵۵ تا ۷۴ سال با سابقه مصرف دخانیات برای غربالگری دعوت کرد.

اتحادیه اروپا سال گذشته توصیه‌های مربوط به سرطان را به روز رسانی و تاکید کرد که کشورها باید افراد پرخطر از جمله سیگاری‌های با مصرف بالای سیگار و سیگاری‌های سابق که پیش از این به شدت سیگار می‌کشیدند را هدف قرار دهند.

میهائلا ون در شائر، نویسنده این مطالعه از دانشگاه علوم پزشکی کمبریج می‌گوید: «این تحقیق نمونه‌ای بارز از این است که چگونه ابزارهای یادگیری ماشینی مانند اوتو پروگنوسیس (AutoPrognosis) همراه با تحقیقات نوآورانه بالینی می‌تواند تاثیر واقعی بر مراقبت‌های بهداشتی در سطح جمعیت بگذارند.»

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  سرقت اطلاعات گوشی با بدافزار خطرناک Snowblind

محققان افزودند که یکی از محدودیت‌های این مطالعه این بود که طبق داده‌های گذشته‌نگر از بریتانیا و ایالات متحده بود بنابراین داده‌های دیگر از مناطق بیشتری باید در نظر گرفته شود.

تحقیقات دیگر درباره استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به تشخیص زودهنگام سرطان ریه، استفاده از این ابزارها را برای کمک به تفسیر سی‌تی‌اسکن قفسه سینه و جست‌وجوی نشانگرهای بیولوژیکی یا جهش‌های ژنی مورد بررسی قرار داده است.

About The Author