قوانین حاکم بر هوش مصنوعی در اروپا وضع خواهد شد

     تاریخ آخرین ویرایش :   20 آذر 1402       24 بازدید
تبدیل هوش مصنوعی به ابرانسان
این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اروپا با قرارداد تنظیم مقررات هوش مصنوعی موافقت کرد

قوانین حاکم بر هوش مصنوعی در اروپا وضع خواهد شد. کشورهای اروپا روز جمعه، هشتم دسامبر، به یک توافق موقت در‌مورد قوانین مهم اتحادیه اروپا درخصوص استفاده از هوش مصنوعی دست یافتند. این توافق شامل مجموعه اقداماتی از‌جمله تشخیص چهره و نحوه تنظیم سیستم‌های هوش مصنوعی مانند چت جی‌پی‌تی می باشد. با این توافق مهم، اتحادیه اروپا به اولین قدرت بزرگ جهانی تبدیل می‌شود که قوانین حاکم بر هوش مصنوعی را وضع می‌کند.

سرویس اخبار فناوری اطلاعات – توافق روز جمعه بین کشورهای اتحادیه اروپا و اعضای پارلمان اروپا پس از نزدیک به ۱۵ ساعت مذاکره انجام شد. دو طرف این توافق قرار است در روزهای آینده جزئیات را نهایی کنند.
تیری برتون، کمیسر اتحادیه اروپا، در یک کنفرانس مطبوعاتی در‌این‌باره به مواردی اشاره کرده است. او گفته است «این یک روز تاریخی بود. زیرا نشان داد که اروپا خودش را به‌عنوان یک پیشگام در زمینه هوش مصنوعی قرار داده است. او معتقد است اتحادیه اروپا اهمیت نقش خود به‌عنوان تنظیم‌کننده استاندارد جهانی را درک کرده است.»

به گزارش خبر ICT از ایتنا این توافق‌نامه مدل‌های بنیادی مانند چت جی‌پی‌تی و سیستم‌های هوش مصنوعی عمومی (GPAI) را به مواردی ملزم می‌کند. این موارد شامل این خواهد بود که تا قبل از عرضه به بازار، از تعهدات مربوط به شفافیت پیروی کنند. این برنامه‌ها لازم است که اسناد فنی، مطابقت با قانون کپی رایت اتحادیه اروپا و خلاصه‌های دقیق درباره محتوای استفاده‌شده را ارائه کنند.

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  افزایش سرعت گوشی اندرویدی با چند ترفند ساده

محدودیت دولت ها

مدل‌هایی با احتمال خطر سیستمی بالاتر نیز باید ارزیابی‌های مدل، ارزیابی کاهش خطرات سیستمی، اطمینان از امنیت سایبری و بهره‌وری انرژی را به اتحادیه اروپا گزارش کنند.

همچنین مقرر شده است که دولت‌ها فقط می‌توانند از این ابزار برای نظارت بیومتریک و تشخیص‌چهره ضروری در فضاهای عمومی، پیشگیری از تهدیدهای فعلی یا قابل‌پیش‌بینی مانند حملات تروریستی و جست‌وجو برای افراد مظنون به جنایت‌های جدی استفاده کنند.

این توافقنامه بهره گرفتن از فناوری هوش مصنوعی را به‌منظور امتیازدهی اجتماعی و به کار گرفتن در سیستم‌های طبقه‌بندی با استنتاج عقاید سیاسی، مذهبی، فلسفی، گرایش جنسی و نژادی ممنوع می‌کند.

در عین حال تاکید شده است که حق شکایت درخصوص سوءاستفاده از این ابزارها وجود دارد. جریمه تخلفات از ۷.۵ میلیون یورو یا ۱.۵ درصد گردش مالی تا ۳۵ میلیون یورو یا هفت درصد از گردش مالی جهانی متغیر است.

برخی از گروه‌های تجاری از‌جمله «دیجیتال یوروپ» و گروه حقوق دیجیتال اروپا از تصویب چنین قوانینی انتقاد کرده‌اند. آنها آن را به‌عنوان بار دیگری روی دوش شرکت‌ها، علاوه بر سایر قوانین اخیر دانستند.

تاریخ تصویب این قوانین

انتظار می‌رود این قانون در اوایل سال آینده پس از تصویب رسمی آن از هر دو طرف لازم‌الاجرا و دو سال پس از آن اعمال شود.

قوانین بلندپروازانه هوش مصنوعی اروپا در حالی نوشته می‌شود که شرکت‌هایی مانند اوپن ای‌آی همچنان به کشف کاربردهای جدید فناوری خود ادامه می‌دهند. این مورد باعث تحسین و در‌عین‌حال بروز نگرانی‌های بیشتر شده است. مالک گوگل آلفابت (GOOGL.O) روز پنجشنبه یک مدل هوش مصنوعی جدید به نام جمینی (Gemini) را برای رقابت با اوپن ای‌آی راه‌اندازی کرد.

✅ بیشتر بخوانیم 👈👈👈  محافظ برق کنتور

با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که قانون اتحادیه اروپا می‌تواند به طرحی برای سایر دولت‌ها و جایگزینی برای رویکردهای ایالات متحده و قوانین موقت چین تبدیل شود.

سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر بعدی

اپلیکیشن برای افراد کم‌بینا و نابینا

د آذر 20 , 1402
اپلیکیشن برای افراد کم‌بینا و نابینا
//

شاید برای شما جالب باشد