پایگاه خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات

حالت مطالعه کروم

حالت مطالعه کروم

حالت مطالعه کروم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

«حالت مطالعه» در نسخه جدید کروم شباهتی با همتاهایان دیگرش ندارد

سرویس اخبار فناوری– بسیاری از بهترین مرورگرهای وب موجود، از جمله موزیلا فایرفاکس و سافاری اپل، سال‌هاست که دارای Reader Views داخلی هستند. در تمام این مدت، کروم دارای افزونه‌های شخص ثالث بوده است که این خلاء را تا حدودی پر کرده است. در اوایل سال 2019 زمانی که چنین قابلیتی در Chrome Canary در پشت یک پرچم پنهان شده کشف گردید. امیدی برای عرضه یک ریدر مبتنی بر مرورگر پدیدار شد. اما بعدها مشخص شد که از ارائه نسخه پایدار برای این قابلیت خبری نخواهد بود.

به گزارش خبر آی سی تی و به نقل از اندرویدپلیس، کاربران کروم همچنان تبلیغات را در این حالت Reading Mode، که به تازگی به این مرورگر افزوده شده است. مشاهده خواهند کرد. در تصویر زیر مشخص است که این قابلیت از یک پانل بازشونده در سمت راست قابل دسترسی است که دربرگیرنده ویژگی‌های موجود از جمله لیست مطالعه، نشانک‌ها (بوکمبارک‌ها) و یادداشت‌ها می‌شود. حالت مطالعه فقط متن مقاله را در صفحه نمایش می‌دهد – هر گونه تصویر مابین خطوط حذف می‌شود. کاربران قادر خواهند بود تا مطالعه خود را با مجموعه‌ای از فونت‌ها، گزینه‌های فاصله بین خطوط، تم رنگ و سایر قالب‌بندی‌ها سفارشی‌سازی کنند.

حالت مطالعه کروم
حالت مطالعه کروم

اطلاعیه گوگل در این خصوص

گوگل در پستی در وبلاگ این شرکت اعلام کرد که با ذینفعان در حوزه آموزش برای کمک به افرادی که مشکلاتی در توانایی‌های یادگیری و تفکر مانند نارساخوانی و ADHD دارند همکاری می‌کند تا قابلیت‌های مهمی مانند این حالت مطالعه را آزمایش کند.

اندی راسل، یکی از مسئولان ارشد بخش ChromeOS برای مقوله‌های آموزشی و خانواده می باشد. او می گوید : «حالت خواندن عناصر حواس‌پرت‌کننده روی صفحه مانند تصاویر و ویدیوها را کاهش می‌دهد. در این صورت به شما کمک کند روی محتوای اصلی صفحه تمرکز کنید».

با این حال، نتیجه نهایی عرضه این قابلیت جای تردید باقی می‌گذارد که واقعاٌ گوگل به نظرات تست‌کنندگان آن توجه کرده باشد. با اینکه در سایر مرورگرهای دارای قابلیت مذکور یک صفحه جداگانه و کامل داراست که دیدن تصاویر و گزینه‌های قالب‌بندی به صورت اختیاری قابل دسترسی هستند. اما نمی‌توان گفت که گوگل در واقع یک گزینه کامل و «بدون حواس‌پرتی» را برای افرادی که قصد دارد به آنها خدمت ارائه کند فراهم آورده باشد. در نسخه نمایشی (دمو) هیچ دکمه‌ای برای رفتن به حالت تمام‌صفحه نمی‌بینیم.

Reading Mode با نسخه M114 به کروم می‌آید. بنابراین هنوز برنامه‌نویسان گوگل چند هفته‌ای زمان دارند تا قبل از آنکه این قابلیت به وضعیت ثابت برسد برای بهبود آن تلاش کنند.

About The Author

آخرین خبرها

کیفیت خواب شب
1 دقیقه زمان مطالعه
نمایشگر اپل واچ سری 10
1 دقیقه زمان مطالعه
تشخیص صوت هوش مصنوعی
1 دقیقه زمان مطالعه
سرقت اطلاعات گوشی
1 دقیقه زمان مطالعه